21 Eylül 2017
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Son Haberler / 10 yıldır aynı sahile yumurtluyor

10 yıldır aynı sahile yumurtluyor

ANTALYA’nın Gazipaşa İlçesi’nde 10 yıldan bu yana aynı sahile yumurtlayan ve bölgede ‘Kara kız’ adıyla bilinen deniz kaplumbağası, bu yıl da yumurtalarını bıraktı.

 

dnz kaplumbğası 10 yıldır aynı sahile yumurtluyorANTALYA’nın Gazipaşa İlçesi’nde 10 yıldan bu yana aynı sahile yumurtlayan ve bölgede ‘Kara kız’ adıyla bilinen deniz kaplumbağası, bu yıl da yumurtalarını bıraktı.
Gazipaşa İskele Mevkii’ndeki Selinus Plajı’na her yıl temmuz ayında yumurtlamak için gelen deniz kaplumbağalarının yumurtlama dönemi başladı. Kabuğundaki küçük kırıktan tanınan ve bölgedekiler tarafından ‘Kara kız’ adı verilen deniz kaplumbağası bu yıl yine yumurtlamak için Selinus Plajı’nı seçti. Dün gece plaja gelerek yumurtalarını bırakan deniz kaplumbağası bölgeden ayrıldı. Plaj görevlileri tarafından yumurtaların etrafı şeritle çevrilerek korumaya alındı. Selinus Plajı işletmecilsi Can Kocabaş, yıllar önce kabuğunda küçük kırık olan bir kaplumbağanın plaja yumurta bıraktığını gördüklerini belirtirken, bu kaplumbağanın her yıl aynı dönemde plaja yuva yaptığını anlattı. Kaplumbağaya ‘kara kız’ adını verdiklerini aktaran Kocabaş, şöyle dedi:
“Her yıl düzenli şekilde ziyaretimize gelen caretta caretta bu yıl da geldi. Bu kaplumbağayı 10 yıldır takip etmekteyiz. Bıraktığı yumurtaları bizler de şeritle koruma altına alıyoruz ve her yıl kara kızın yavrularının denize güvenli şekilde ulaşmasını sağlıyoruz.”
Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
at
Böyle vicdansızlık olmaz!

ÇORUM’da bir otomobilin arkasına bağladığı at ile trafikte ilerleyen sürücü görenleri şaşırttı. Olay, İnönü Caddesi'nde meydana geldi. Bir sürücü otomobilinin...

Kapat