22 Eylül 2017
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Son Haberler /

Kedileri çok seviyoruz biz! Mama istemek için mutfak kapısında ayağımıza sürtündüklerinde, yere attığımız pipetleri yakalamaya çalıştıklarında çok seviyoruz. Salatalık korkularıyla komik videolara konu olduklarında, gece dışarıdaki seslerden korkup ayağımızın ucunda uyuduklarında çok seviyoruz. Öyle çok seviyoruz ki, tırnaklarını kaşımak için mobilyaları mahvettiklerinde bile kızamıyoruz, mamalarını bitirmelerine rağmen soframızdan bir şey istediklerinde dayanamıyoruz.

Yalnız biraz yanlış yapıyoruz; çünkü kedileri şimdi sıralayacağımız yiyeceklerle beslemek sağlıkları için son derece zararlı!

1. Çiğ Balık

rawfishjpg 728x728

Çiğ balık yiyen kediler aslında bir çizgi film efsanesi ve öyle de kalmalı.

Çünkü çiğ balıkta yer alan Tiaminaz isimli madde, kedilerde Tiamin adı verilen B vitamini çeşidini nötrleştirir. Bu eksiklik sindirim sistemi problemlerinin yanı sıra sinirsel rahatsızlıklara ve hatta havale geçirmelerine bile sebep olabilir!

2. Soğan & Sarımsak

600px cat and onionsjpg 728x728

Kediler, alyum içeren maddelere karşı köpeklere nazaran iki kat daha fazla duyarlılardır. Alyum deposu olan soğan ve sarımsaktan azıcık yemek bile, kedilerde alyuvar rahatsızlıklarına, hatta Anemi‘ye (kansızlık) sebep olur.

P&G’de veteriner beslenme uzmanı olarak çalışan Dr. Sally Perea‘ya göre, “Bebek kedileri insanlar için olan bebek mamalarıyla beslemek bile tehlikeli olabilir. Bu şirinliği illa yapacaksanız, mamanın soğan unu içerip içermediğini mutlaka kontrol edin.”

3. Çiğ Yumurta

easter cat eggsjpg 728x728

Protein, bütün hayvanlar için olduğu gibi kediler için de oldukça yararlıdır. Gel gelelim kediler, genelde çiğ yumurtada bulunan ve pişirme anında ölen Salmonellaparazitine karşı oldukça hassastırlar.

Çiğ yumurta kedinize salmonella bulaştırabilir, salmonella da kedinizde pankreas iltihaplanmasına sebep olabilir… Dr. Perea, kedinize pişmiş yumurta vermenizi, onu da oldukça dikkatli miktarda vermenizi öneriyor.

4. Kemik

cat kitty katze bonejpg 728x728

Kedinize bir köpekmiş gibi davranmadığınızın farkındayız. Biz yine de uyaralım:

Kedilere dişleri kadar veya dişlerinden daha sert yiyecekler vermek onların diş yapılarına mutlaka ama mutlaka probleme sebep olur, hattâ bağırsaklarını bile delebilir icon sad

5. Kafeinli İçecekler

921e184c9f2f8edc6907d1a4f2e60c41jpg 728x728

İkide bir sulanıyorlar ya içeceklerinize, kedinizi kibarca masanın üzerinden alıp yere bırakın icon smile

Kafein tüketimi kedinizin kalp ritminde bozulmaya sebep olur. Hatta çok kahve, sizin kalp ritminizde bozulmaya da sebep olabilir, günde birkaç bardağın üzerine çıkmamanızı öneririz.

6. Süt

blogcat milkjpg687 728x728

Süt, bebekken güzel de yetişkinliğe erişmiş bir kedi için o kadar da faydalı değil…

Sütte fazla fazla bulunan laktoz, fazla tüketimi halinde kedinizin sindirim sistemini darmadağın edebilir; biriciğinizi durmak bilmez bir ishale sürükleyebilir. Sırf kıyak olsun diye su kabına süt koyarken artık iki kere düşünürsünüz icon smile

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
ünlü tönetmen
Ünlü yönetmenin evinde ele geçirilen kaçak hayvanlar koruma altına alındı

Geçtiğimiz aylarda Orman Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerin yapmış olduğu operasyonlar kapsamında ele geçirilen tarantulalar, Kocaeli’nin...

Kapat