Son Haberler

2 bin güvercin ihaleyle satışa çıkarıldı

Yazan Pet Haber

İZMİR’in Bornova İlçesi’nde çalıştığı bankadan zimmetine 2 milyon lira geçirdiği belirlenince kaçan ve 40 gün sonra teslim olan veznedar N.A.’nın banka tarafından haczedilen 2 bin 100 güvercini, bugün ihaleyle satışa çıkarıldı. Torbalı’da yediemin olarak kuşların teslim edildiği çiftlikte yapılan ilk ihaleye gelen N.A.’nın babası Veli A. ihale usulü satışın yanlış olduğunu savunarak tepki gösterdi.

banka-zimmet1Bornova’daki bir bankada 8 yıl veznedarlık yapan 1 çocuk babası N.A., iddiaya göre 2 milyon lirayı zimmetine geçirdi. Olayın ortaya çıkması ardından banka yetkilileri tarafından hakkında soruşturma açıldığını öğrenen N.A. ortadan kayboldu. Polisin yakalanması için çalışma başlattığı Muğla ve Aydın’a gittiğini tespit ettiği N.A., geçen 2 Aralık’ta İzmir’de Yeşilyurt Polis Merkezi’ne giderek teslim olurken ifadesinde, “Güvercin hastasıyım. Zimmetime geçirdiğim paralarla güvercin aldım. Bu güvercinler çok pahalı. Paraları, ATM hesabına kesip, sonrasında tanıtma işlemini yapmadım. Zimmetime geçirdiğim parayı bankaya ödemek istedim ama toparlayamadım” diye ifade vermiş, sevk edildiği mahkemece tutuklanmıştı.

Torbalılı olan ve Çaybaşı Mahallesi’nde oturan bankacıdan zimmetine geçirdiği paraları alamayan banka, çare olarak çeşitli türlerdeki toplam 2 bin güvercini haczettirdi. Bankacının, zimmetine geçirdiği paralarla aldığı güvercinlere el koyan Torbalı İcra Dairesi, bu kuşlar için ihale düzenleyeceğini duyurdu.

banka zimmet2İhale bugün saat 09.00’da kuşların yediemin olarak teslim edildiği Kuşçu Osman’ın Çiftliği’nde başladı. Cinslerine göre ayrılan kuşlar için ihaleler açılarak duyuruldu. Piyasa değeri yaklaşık 1 milyon TL olan kuşların çoğunluğu yurt dışından getirilen türlerden oluşuyor. İhalenin yapıldığı çiftliğe gelen N.A.’nın babası Veli A. ve N.A.’nın avukatı Hüseyin Ali Üstündağ, yapılan satış yönteminin yasaya uygun ancak satılan hayvanın cinsine uygun olmadığını öne sürerek tepki gösterdi. Üstündağ, şöyle dedi:

“İhale usulüne uygun. Ancak biz daha önce alacaklıyla görüştük. Bu kuşlar toplu halde satılamaz. Gerçek değerinde satılamadığı gibi ihaleler katılan olmadığından iptal edildikçe süre de uzuyor. Daha önce haciz edilen hayvanlar ihale usulüyle satıldı. Ancak bu sayıda süs kuşu daha önce satılmadı. Bu yöntem bu kuşların satışı için uygun değil.”

DHA

Yazar hakkında

Pet Haber

Bir yorum yap