18 Kasım 2017
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Son Haberler / Akın: Çevre için hayvanların da korunması şart

Akın: Çevre için hayvanların da korunması şart

Çevre günü Akın: Çevre için hayvanların da korunması şartOSMANİYE Doğa Yaban Hayatı Koruma ve Araştırma Derneği Başkanı Veteriner Hekim Bünyamin Akın, Çevre Kanunu’nun amacının bütün canlıların ortak varlığı olan çevrenin, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda korunmasını sağlamak olduğunu söyledi.
5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Bünyamin Akın, gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için, öncelikli olarak var olanı titizlikle koruma, kirlenmeyi önleme, yeşil alanları ve hayvanları koruyup çoğaltmanın herkesin ortak görevi olduğunu kaydetti. Çevre konuları açıldığında akla ilk gelenlerin, iklim değişikliği, hava, su, toprak kirliliği gibi konular olduğunu ancak, insanlarla hayvanlar arası etkileşimlerinde çevre konularının dışında tutulamayacağını kaydeden Akın, “Çevrenin önemli konularından olan kentleşme ve planlı yapılaşma, kent yaşamı içinde kalan insan nüfusu ile birlikte hayvan nüfusunu da kapsamaktadır. Yalnızca sahipsiz ya da evcil sahipli hayvanlar değil, gıda amaçlı beslenen hayvanlara yönelik işletmeler de çevresel açıdan doğru değerlendirilmelidir. Artık kentsel yapıların doğal yaşam alanlarına yayıldığı günümüzde, her canlı gibi doğada yaşayan yaban hayvanlarının da hayvan nüfusu kapsamında değerlendirilerek sürdürülebilir ve yaşanabilir bir dünya için çevre kavramının öncelikleri içinde yer alması gerekmektedir.” dedi.

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
kuş festivali
Kuş Sevdası 700 Kilometre Yol Yaptırdı

Kırklareli’nin lüleburgaz ilçesinde düzenlenen 13. Kürklü, Kanatlı Hayvanlar Festivaline katılan kuş sevdalısı, yaklaşık 700 kilometre yol katederek Muğla’dan Lüleburgaz’a geldi....

Kapat