Son Haberler

Çin’de köpek yeme vahşeti sonucu kuduzdan ölüyorlar

Yazan Pet Haber

YILDA 300’Ü AŞKIN KİŞİ KUDUZDAN ÖLÜYOR

Resmi rakamlara göre her yıl Çin’in Yulin bölgesinde 300’ü aşkın kişi, köpek etinden bulaşan kuduz nedeniyle yaşamını yitiriyor. Kuduz virüsünün kolay kolay kızartma ya da pişirme yöntemi ile ölmediğine dikkat çekiliyor.

PROTESTOLARA RAĞMEN DEVAM EDİYOR

 köp.yeme-protestoTüm dünyada köpek eti festivaline karşı internet üzerinden protesto kampanyaları düzenlendi. İki milyonu aşkın kişinin internet üzerinden katıldığı protestolara rağmen festival gerçekleştirildi.

Hayvan hakları savunucuları, özellikle köpeklerin yenilmesi kadar, hayvanların kesim şekline de tepki gösteriyor. Köpek etinin daha lezzetli olduğu gerekçesiyle bazen canlı canlı derilerinin yüzüldüğü, bazen de adrinalin salgıladığı için kesimden önce dövüldükleri belirtiliyor.

Resmi basında yer alan haberlere göre, 40 binden fazla köpek, 21-22 Haziran’da yapılan festival kapsamında çeşitli şekillerde pişirilerek yemek olarak servis edildi.

köp.yemeOnbinlerce köpeği yediler

Çin’de “Köpek eti festivali” kapsamında onbinlerce köpek kesildi. Bild gazetesinin haberine göre, Çin’in Yulin bölgesinde 2009 yılından bu tarafa kutlanan festival kapsamında 40 bini aşkın köpek kesilerek yenildi. Yaz başlangıcı nedeniyle yapılan festivalde, köpek eti yenilmesinin şans getireceğine inanılıyor.

Korkunç festivale dünyadan tepki yağmaya devam ediyor. Sosyal medya üzerinden başlatılan kampanya haricinde aktivistler köpekleri para karşılığında alarak öldürülmelerini engelliyor.

Muhalif bir hayvan hakları savunucusu grubu, düzenledikleri internet kampanyası çerçevesinde aralarında yurt dışından katılan yabancıların da bulunduğu 3 milyon 800 bin kişiden festival karşıtı imza toplamıştı. Kampanyaya katılanlar arasında Çin‘in ünlü pop müzik sanatçısı Çın Kun ve sinema yıldızı Fang Bingbing de bulunuyor.

 

 

 

Yazar hakkında

Pet Haber

Bir yorum yap