Son Haberler

Doğanın Adeta Bir Armağanı: 17 Maddede Norveç Orman Kedisi!

Written by Pet Haber

1. Norveç mitolojisinde ve birçok masalda adı geçen bu türün ulaşılabilen tam olarak kökenleri saptanamasa da türün kökenleri Vikingler’e dayandırılır.

2. Bu türün Vikingler’in Türkiye, İngiltere, Rusya gibi ülkelerden getirdikleri kedilerle Romalıların Mısır’dan getirip Norveç topraklarına bıraktığı kedilerin evrimleşmesiyle oluştuğu düşünülür.

3. Normalde kısa tüylü olan türler yıllar içerisinde içerisinde evrimleşerek Norveç’in soğuk iklimine ve zor yaşam şartlarına ayak uydurmayı başarıyor ve bugünkü halini alıyor.

4. Bu tür zaman içerisinde avcılık ve tırmanma yeteneklerini aşırı geliştirmiş. Sudan hiç çekinmezler hatta doğal ortamlarındayken gölden balık yakalamak onlar için hobi haline gelmiştir. Bu sevimli büyük kedilerin zaman zaman tilki vs. gibi hayvanları bile kovaladığı görülmüştür.
5. En belirgin özelliği ipeksi uzun tüyleri. Sıcak aylarda tüy döküyorlar ve bu süreçte tüylerinin boyu kısalıyor. Ayrıca boynundaki yeleler de soğuk aylarda daha belirginleşiyor.

6. Yaklaşık 8-9 kiloya kadar ulaşabilen bu kediler uzun ve güçlü kas yapılarıyla dikkat çekiyor.

7. Büyük bir kafa ve üçgen bir surata sahipler. Yanakları dolgundur ve çeneleri büyüktür.

8. Kulakları uzun, dik ve sivridir. Ayrıca içi tüylerle kaplıdır. Çarpıcı ve uzun bıyıklara sahip olan bu hayvanların gözleri geniş ve badem şekillidir.

9. Kuyrukları daima dik kalın ve uzun tüylü oluyor. Kuyruk boyu neredeyse gövdeleri kadar.

10. Patileri kocamandır. Aşağı yukarı normal kedilerin iki katı büyüklüğünde.

11. Yavruları 3-4 aylıkken o muhteşem tüylerini uzatmaya başlar.

12. Kendilerine güvenleri yüksektir. Ve korkusuzdurlar.

13. Tatlı, sevgi dolu bir kedi cinsidir. Bir kere benimsediğinde ailesiyle çok yakın bağ kurar. Bundan dolayı iyi bir arkadaş olabilir.

14. Avcı kimliğinden asla vazgeçmez. Oyuncakları bile canlıymış gibi kovalar.

15. Sınırlarını, bulunduğu bölgeyi koruma içgüdüsü kuvvetlidir. Gün boyu etrafta gezerek herhangi bir problem olup olmadığını kontrol eder.

16. Bu tür kediler için her zaman geniş bahçeli bir ev daha iyidir; bu bahçe ne kadar geniş ve engebeli olursa o kadar mutlu olurlar.

17. Çok zekidirler ve kapı kollarına asılıp açmak gibi oldukça sıradan aktiviteleri çok çabuk ve kolayca öğrenirler.

About the author

Pet Haber

Leave a Comment