Dernek Ve Odalar Son Haberler

‘EVCİL DER Oda Olmak İçin 500 Üyeye Ulaşacak’

Yazan Pet Haber

Evcil Hayvancılık ve İşadamları Derneği (Evcil Der)’in geçtiğimiz Pazar günü yapılan istişare toplantısında sektörün ithalat rakamları ve ithalat sorunları ile Derneğin Oda olma konusu gündemi oluşturdu.

foto 1-web

Ömür Teras Restoran’da yapılan toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Ahmet Yavuz Karaca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Muhammet Nuri Coşkun, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Sabri İrfan Soysal ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Halen 300’e yakın üyesi olan Evcil Der’in Oda olabilmesi için 500 üyeyi tamamlamasının çok önemli olduğu, bu konuda tüm sektör temsilcilerinin birlik ve beraberlik içerisinde bulunmalarının gerektiği vurgulandı. Oda olma sürecinde 500 sayısına ulaşmak için üyeler ücretsiz kaydedilecek. Üye adaylarının Ticaret Odası’na kaydı olmaması gerekiyor.

Ömür Teras Restoran’da yapılan toplantıya  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Ahmet Yavuz Karaca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Muhammet Nuri Coşkun, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Sabri İrfan Soysal ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Toplantıda sektörün mağazacılık, ithalat ve Oda olma sorunları tartışıldı.

Toplantıya yoğun ilgi gösteren sektör temsilcileri İl Müdürlüğü yetkililerine, İstanbul BB Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Coşkun’a ve Dernek yönetimine en fazla sorun yaşadıkları şu soruları yönelttiler:

-İthalatta bazı firmaların aynı koşullarda olan başka firmalara göre sorun yaşamaları,

– Mağazalarda şampuan ve/veya ilaçların satışı ile ilgili sorunların çözümü,

– Kanatlılarda süs hayvanı cinsi ile kümes hayvanı cinslerinin aynı şekilde katagorize edilmesi sorunu,

– KDV oranlarının indirilmesi talebi,

– Hayvan hakları savunucularının petshoplardan hayvan alımına karşı yürüttükleri kampanyalara karşın bilimsel verilerle hareket edilmesi,

foto5-web‘’Ne kadar Güçlü ve Birlik Olursanız Sorunlarınız O kadar Dikkate Alınacaktır’’

İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Sabri İrfan Soysal, ilaç ve şampuan satışları ile ilgili soruya’’Bu konuda sektörün kendi dinamikleri devreye giriyor. Siz Bakanlığı ikna ettiğiniz takdirde neden olmasın. Bu tür toplantılar örgütlenme bakımından çok önemli. Siz ne kadar güçlü ve birlik olursanız sizlerden gelen öneriler daha fazla dikkate alınacaktır’’ yanıtını verdi.

‘’İl Müdürlüğümüzün kapısı sizlere her zaman açıktır’’

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Ahmet Yavuz Karaca ise konuşmasında ”Pet sektörü sektörler arasında bir adım ileriye doğru gidiyor. Mevcut mevzuatta bazı eksikler olabilir, bunların giderilmesinde İl Müdürlüğüne başvurulsa da asıl karar verici merci Bakanlıktır. Sorunların çözümü sektörün sivil toplum örgütleriyle birlikte oluşturduğu güce bağlıdır. İl Müdürlüğümüzün kapısı sizlere her zaman açıktır. Her türlü sorununuzda rahatlıkla gelip paylaşabilirsiniz’’ ifadelerini kullandı.

‘’İncelemelerimize göre 1 yıl içinde 1000 kediden 2 tanesi, 1000 köpekten 13 tanesi petshoptan alınıp sokağa bırakılmış’’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Muhammet Nuri Coşkun, medyada hayvan hakları federasyonlarının hayvanların petshoplardan alınıp sokağa atılması iddialarıyla ilgili soruya karşın şu bilgileri verdi:
‘’İncelemelerimize göre 1 yıl içinde petshoplardan alınan 1000 kediden 2 tanesi sokağa düşmüş, 1000 köpekten 13 tanesi petshoptan alınıp sokağa bırakılmış. 1 yıl içinde elimizden geçen köpek oranı 35 bin. Biraz daha detaylı bir inceleme yapmamız gerekiyor.’’

Evcil Der Başkanı Selçuk Çetin Başdöndürücü İthalat Rakamlarını Sundu

Evcil Der Başkanı Selçuk Çetin toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)’İN araştırma raporundan alınan sektörün büyüme rakamları ve ithalat rakamlarını da sundu.

foto 4-web

Aralarında Orta Avrupa’da 160 km²’lik yüzölçümüyle Liechtenstein Persliği, Sırbistan, Tayvan, Yeni Zellenda olan 34 ülkeden 2010’da 20 bin 982 ton, 2014’de 19.596 ton, 2015’de ise 8.725 ton mama ithal edilmiş.

Kedi ve Köpek Maması İthal Edilen Ülkeler: Fransa, Hollanda, Almanya, İtalya, İngiltere, Danimarka, Yunanistan, İspanya, Liechtenstein, Norveç, Romanya, Bulgaristan, İsveç, Avusturya, Litvanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Rusya, Kırgızistan, Sırbistan, Güney Afrika, A.B.D., Kanada, Brezilya, İsrail, Hindistan, Tayland, Çin, Avusturalya, Belçika, Tayvan, İzlanda, Yeni Zellenda.

Toplantıda, Evcil Der Başkanı Çetin kedi – köpek gıda pazarı ve firmaların büyüme oranları ile ilgili bilgileri de paylaştı:

Türkiyede kedi gıda pazarında yapılan araştırma: 2011 -2016 yılları arasında büyüme hızı %56,8 – 3 milyon 263 bin kedi üzerinden – 20 bin 233 ton mama satışı yapılmış, 230 milyon 800 bin TL toplam ciro yapılmış, büyüme hızı %56,8…

2016 – 2021 arası öngörülen büyüme rakamları:

Ciro hedefi; 260 milyon TL
Ürün satışı 25 bin ton
Kedi sayısı 3,3 milyon
Hane sayısı artışı %12
Ödül ürünleri büyüme hızı %65
Ciro hedefi; 260 milyon TL

Türkiyede köpek gıda pazarında yapılan araştırma: 2011 -2016 yılları arasında büyüme hızı %43,4 – 1 milyon 113 bin köpek üzerinden – 21 bin 794 ton mama satışı yapılmış, 212 milyon 400 bin TL toplam ciro yapılmış, büyüme hızı %43,4…

2016 – 2021 arası öngörülen büyüme rakamları

Ciro hedefi; 245 milyon TL
Ürün satışı 26,500 bin ton
Köpek sayısı 1,2 milyon
Hane sayısı artışı %10
Ödül ürünleri büyüme hızı %78

büyüme rakamlarıfoto9-webSEKTÖR FİRMALARI BÜYÜME ORANLARI
Sektör firmalarının büyüme oranları ise şöyle;
Nestlé Purina PetCare’in büyüme oranı 2010 yılında % 13.5’den 2014’de % 16.6’ya ulaşmış,
Tropikal Bahçe ve Evcil Hayvan Ürünleri A.Ş.
’nin 2010 yılında % 12.8 olan büyüme oranı 2014’de % 14.5’e yükselmiş,
Mars İthalat
, 2010 yılında % 17.9 büyüme oranına sahipken 2014’de % 12.5’e gerilemiş,
Lider Evcil,
2010 yılında % 2.9 büyüme oranında iken 2014’de % 10.2’ye yükselmiş,
Anadolu Akvaryum ve Pet Ürünleri A.Ş.
’nin büyüme oranı 2010 yılında % 7.7 iken 2014’de % 8.9’a çıkmış,
Mopsan Veteriner Ürünleri Ltd. Şti.
’nin büyüme oranı 2010 yılında % 13.1 iken 2014’de % 7.1’e gerilemiş,
Çağatay Yem,
2010 yılında % 4.0’lık bir orandan 2014’de % 5.8’e yükselmiş,
Global Biopet Yem Tic. A.Ş.
2010 yılında % 6.0’lık bir orandan 2014’de % 3.0’e gerilemiş,
Şadanlar Pet Dış Tic. Ltd. Şti.
2010 yılında % 3.8’lık bir orandan 2014’de % 2.4’e gerilemiş.

Pet Gıdaları Satışının Dağılımı İse Şöyle; (Kedi – Köpek Mama Satışı Dağılımı)

% 56.60 Perakende Mağazaları
%10.50 Veteriner Klinikleri
%7.70 İnternet
%19.40 Market

Pet Sektöründe Mağazacılığın Yeri
(Yeni Evcil Hayvan Sahibi Olanların) %84.1 Pet Mağazaları, %10.5 İnternet, %3.8 Arkadaşından, %0.6 Barınak, %0.5 Yurt Dışından Getirerek Hayvan Sahibi Oluyorlar

‘’Sürekli tüketen, sürekli ithal eden bir sektörün içinden çıkmaya başladık’’

foto8-web

Evcil Der Başkanı Selçuk Çetin ve Dernek Mali Müşaviri Birol Gündoğdu Derneğin Oda olma sürecini tamamlaması için 500 üyeyi tamamlaması gerektiğine işaret ettiler.

Oda olma sürecinin önemiyle ilgili de konuşan Evcil Der Başkanı Selçuk Çetin: ‘’Mağazacıların bugün birçok sorunu var. Oda olma sürecine destek verirseniz bence birçok problem halledilebilir. Biz burada üretim yapılması konusuna da artık zorlayalım istiyoruz, destek vermek istiyoruz. Sürekli tüketen, sürekli ithal eden bir sektörün içinden çıkmaya başladık. Yeni yeni üretimlerimiz var, kendi mamulümüzü üretip Avrupa’ya satıyoruz. Bunu canlı hayvan kısmında da yapmaya çalışıyoruz.’’

Çetin, önümüzdeki günlerde Ankara’da Gıda Tarım ve Orman Bakanlığı ile toplantlarında, resmi yollardan ithalat yapılması, evcil hayvan ihtiyacının mağazacılık olarak karşılanması konusunda mücadelelerinin olacağını belirterek, ‘’Mevzuatlarla ilgili sıkıntılar var karşımızda, kuş üretiminde de balıkhane açılmasında da, kedi köpek üretimi konusunda da henüz tam yoluna konmuş bir sistem yok’’ şeklinde konuştu.

Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Sektörü bir araya getirmeye çalışıyoruz toplantılar yapmaya çalışıyoruz, Tarım Müdürlüğümüz, Veteriner İşleri Müdürlüğümüzden bizlere destek olacakları sözünü aldık. Ama Oda olmamızla alakalı bir sürecimiz var. Hem Bakanlık nezdinde, hem de mağazacılar destek olacaklar. Bu toplantının asıl amaçlarından bir tanesi sektörün derneğini eğer oda yapamazsak, ticari kontrol mekanizmasını kuramazsak her şekilde zaman zaman zarar göreceğimizin bilinmesidir.

Tarım Müdürlüğümüz, Veterinerlik İşleri olsun, Veteriner Hekimler Odası olsun, herkes bir araya gelirse sağlıklı bir yapılandırma sağlanabilir.

Mağazacıların bugün birçok sorunu var. Oda olma sürecine destek verirseniz bence birçok problem halledilebilir. Biz burada üretim yapılması konusuna da artık zorlayalım istiyoruz, destek vermek istiyoruz. Sürekli tüketen, sürekli ithal eden bir sektörün içinden çıkmaya başladık. Yeni yeni üretimlerimiz var, kendi mamulümüzü üretip Avrupa’ya satıyoruz. Bunu canlı hayvan kısmında da yapmaya çalışıyoruz.’’

‘’Gücümüz Kontrolsüz!’’

Selçuk Çetin bugün hala ticaret odalarının haricinde derneklerin yurt dışındaki toplantılara, iş seyahatlerine, satın alma heyetlerine davet edilmediklerini dile getirerek şöyle devam etti:

‘’Ticaret Odası’nın dahi durumu belli. Ticaret Odası’na üye 150 kişiyi bir araya getirip bir grup kurma düşüncemiz vardı onu da yapamadık. Çok hızlı kotarılabilecekken şu anda gücümüz kontrolsüz. Ülke şartlarından haberdar olmak, yeni katılan sektör firmalarını, yeni gelen ürünleri tanımak, talep edilen tüketicinin ihtiyacı olan birçok ürünler hakkında bilgi sahibi olmak için birliğe ihtiyaç var.

İthalat ve ihracatla ilgili farklı farklı presedürler gelişiyor. Mesela akvaryumcuları ticaret odasında farklı bir kola, ya da bir mama firmasını farklı bir kola bağladıklarında yine sorunlar yaşayacağız. O nedenle her farklı prosedür bize 3 yıl kaybettirir. Ne ithalatta ne ihracatta sorun yaşamamak için Oda olma yolunda gerekenleri bir an önce yapmalıyız.’’

 500 Üye Ücretsiz Kaydedilecek

Evcil Der Mali Müşaviri Birol Gündoğdu da sektörün Odaya kavuşmasının çok acil ve önemli olduğuna vurgu yaparak, ‘’Bunu gerçekleştirebilmemiz için 500 üyemizin olması gerekiyor. Bunu Bakanlığa sunmamız gerekiyor. Bakanlık ve valilikten gerekli izinleri aldıktan sonra Odamızı kurmuş olacağız. Her alanda etkin olabilmek için Oda olmak çok önemli’’ ifadelerini kullandı.

Yazar hakkında

Pet Haber

Bir yorum yap