Sahiplenme Son Haberler

Evcil hayvan edinmeden önce izlenmesi gereken 5 adım

Yazan Pet Haber

Group of pets standing in front of white background, studio shotEvimizi, hayatımızı paylaştığımız; yılları, birlikte devirdiğimiz evcil hayvanlarımız hakkında daha fazla şey öğrenmeye ne dersiniz?

Evcil Hayvan Edinmeden Önce İzlenmesi Gereken 5 Adım
1. Öncelikle bir hayvan sahibi olmak için uygun musunuz buna karar verin.
Bu konuda kendinize mümkün olduğunca dürüst olmalısınız. Minik dostlarımız her ne kadar sevimli ve kolay görünse de, bakımları bir hayli fazla ve sorumlulukları oldukça çok. Tüm hayvanlar sevgi ve bakım ister. Tüm bunlar için de zamana ihtiyacınız var. Bunun uzun vadeli bir birliktelik olduğunu unutmamanız ve hayatınızı buna göre planlamanız gerekiyor. Çok kritik 3 konu da:
· Bazı hayvanlar gün boyu da evde bakıma muhtaçtır, bu zamanı ayırabileceğinizden emin olun.
· Eğer bir çocuğunuz varsa, çocuklarla iyi anlaşan bir dost edinmelisiniz. Balıklar ve hamsterlar aslında çocuklar için sorumluluk açısından çok iyi bir tecrübe.
· Eğer taşınmayı veya hayatınızda büyük değişiklikler yapmayı planlıyorsanız bir hayvan edinmeyin. Her şey belirlendikten sonra bu kararı vermek çok daha sağlıklı olacaktır.

2. Hayat tarzına uyum sağlayabileceğiniz bir hayvan seçin
Minik dostlarımızın her biri aynı bizler gibi farklı karakterlere, yaşam tarzlarına ve ihtiyaçlara sahip. Bu sebeple, bir hayvanı hayatınıza sokmadan evvel, onun hayatı, yaşam tarzı hakkında iyi bir araştırma yapmanız, ona güzel ve huzurlu bir hayat sunabilmeniz için çok önemli:
· Köpek – cinslerine göre değişmekle beraber çoğu köpek ilgi, egzersiz ve kendine ait bir “oda” ister. Sağlıklı ve çevik kalabilmeleri için zaman zaman gezmeleri, koşup oynamaları gerekir. Köpeğinizi günde en az iki kez, yarım saatten kısa olmamak üzere dışarıya çıkartmanız gerekir.
· Kedi – zeki ve bireysel hayvanlardır, hayatlarını köpeklere oranla daha kendi başlarına idame edebilirler. Sevgi ve zaman koşulsuz olarak vermeniz gereken önemli kriterler. Benzer biçimde kedinizle de günde en az bir saat oyun oynayarak vakit geçirmelisiniz. Ona küçük bir top veya oynayabileceği küçük oyuncaklar hediye ederek mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.
· Hamster – özellikle kendi alanında mutlu olan daha minik hayvanlardır. Temizlikleri oldukça önemlidir.
· Balık– balık sahibi olmak bir bahçe sahibi olmak gibidir. Bakımı, beslemesi, takibi özel ilgi gerektirir.
· Kertenkele – kendi kendilerine mutlu hayvanlardır. Hastalandıklarını anlamak zordur, özel dikkat gerektirir.
· Kuş– kuşlar biraz dağınık ve sesli olabilirler J bakım tabii onlar için de önemli.

3. Evinizi doğru şekilde hazırladığınızdan emin olun.
Minik dostlarımız her zaman sizin sözünüzü dinlemeyeceklerdir. O sebeple evinizin onlara göre tekrar bir elden geçmesi ve güvenli hale gelmesi gerekiyor. Kafesten kaçan kuşlar, yola koşan kediler olabilir.
· Tüm keskin objeleri ortalıktan kaldırın.
· Onun “odası” olması için bir alan ayırmayı ihmal etmeyin.

4. Tüm ihtiyaçların önceden temin edildiğinden emin olun.
Minik dostlarımızı evinize getirmeden önce onlara uygun donanımları temin etmeniz gerekiyor. Kedi için; ona özel bir tuvalet kabı, kedi kumu, yatak, mama ve su kapları, seyahat kafesi ve tarak. Tırmalama tahtası da oldukça önemlidir. Köpek içinse, yatak, uygun bir tasma, yemek kabı, fırça, tarak gerekli olacaktır. Tüm bu ürünleri pet marketlerde ya da veteriner kliniklerinde bulmanız mümkün.
Ayrıca küçük oyuncak kemikler, toplar ev hayvanları için iyi birer oyuncak olabilir.

5. Ona tüm sevginizi vermeye hazır olduğunuzdan emin olun
İyi bakılan, sağlıklı ve mutlu bir hayvanın ömrü on beş, yirmi arasında değiştiği gözlemleniyor. Onu evlat edinmeden önce uzun vadeli düşünmelisiniz. Evde büyüyen hayvanlar, yeniden sokaklarda yaşayamaz. Yaşamı boyunca onun sorumluluğunu almaya hazır mısınız?
Unutmayalım ki hayvanlar süs veya oyuncak değildir.

Yazar hakkında

Pet Haber

Bir yorum yap