21 Eylül 2017
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Özel Röpörtajlar / Evcil hayvanlar için tek “patoloji laboratuvarı”

Evcil hayvanlar için tek “patoloji laboratuvarı”

pataloji Evcil hayvanlar için tek patoloji laboratuvarıAfyonkarahisar Kocatepe Üniversitesinde (AKÜ) 3 yıl önce kurulan Veteriner Teşhis ve Analiz Laboratuvarında, Türkiye’nin birçok yerinden gönderilen patoloji numuneleri incelenerek, kanser başta olmak üzere evcil hayvanların taşıdığı hastalıkların tanısı konuluyor.

AKÜ Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve laboratuvarın patoloji bölümü sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fatih Bozkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin birçok ilindeki özel veteriner hastane ve kliniklerine hizmet verdiklerini söyledi.

İnsanlarda olduğu gibi evcil hayvanlarda da kanser dahil birçok hastalık görülebildiğini dile getiren Bozkurt, bu yüzden hayvan sağlığı için de detaylı tetkikler gerektiğini ifade etti.

Veteriner klinikleri ve hastanelerde, dahili hastalıkların tedavilerinin yanı sıra beyin operasyonlarına kadar pek çok ciddi müdahalenin yapılabildiğini vurgulayan Bozkurt, özellikle büyük kentlerde dünyaca tanınan hayvan sağlığı merkezleri olduğuna dikkati çekti.

– Doğru, ayrıntılı ve hızlı hizmet

Bozkurt, veteriner klinikleri ve hastanelerinde güçlü laboratuvar desteğine ihtiyaç duyulduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

“Patoloji laboratuvarımız, veteriner hekimlere, hayvan sahiplerine ve dolayısıyla evcil hayvanlarımıza bu anlamda hizmet etmektedir. Laboratuvarımızda başta kanser ve diğer patolojik değişikliklerin doğru, ayrıntılı tanısını hızlı bir şekilde yaparak, veteriner kliniklerine ve hastanelerine yardımcı oluyoruz. Laboratuvarımızın en önemli özelliklerinden biri de immunohistokimyasal incelemeyi rutin olarak gerçekleştirmemizdir. Bu tekniğin yardımı ile evcil hayvan kanserlerinin ayrıntılı ve doğrulanmış tanısını ortaya konuluyor. Bildiğim kadarıyla ülkemizde laboratuvarımız haricinde rutin olarak bu hizmeti veren bir başka veteriner patoloji laboratuvarı, özelde ve kamuda bulunmuyor.”

-Türkiye’nin birçok ilinden örnekler geliyor

Kanserler ve diğer patolojik değişikliklerin ayrıntılı tanısının en fazla bir hafta içerisinde neticelendirildiğini anlatan Bozkurt, “Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Antalya, Muğla ve Tekirdağ’daki veteriner klinikleri olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinden laboratuvarımıza örnekler gelmektedir.” dedi.

Sonuçların elektronik ortamda ayrıntılı bir rapor şeklinde iletildiğini dile getiren Bozkurt, merkezin yoğun talep gördüğünü kaydetti.

Bozkurt, genellikle kedi, köpek ve egzotik hayvanların numunelerin gönderildiğini, bunlarda sıklıkla meme ve cilt kanseri gibi rahatsızlıkların tespit edildiğini belirtti.

AFYONKARAHİSAR (AA) – CANAN TÜKELAY

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
manisa
Manisa’da pet shop açmak isteyenlere eğitim

Manisa Büyükşehir Belediyesi, pet-shop açmak isteyen kişilere yönelik eğitim ve bilgilendirme toplantısı düzenledi. Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı...

Kapat