23 Eylül 2017
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Son Haberler / Ezop Masalındaki Yarış Gerçek Oldu

Ezop Masalındaki Yarış Gerçek Oldu

 Ezop Masalındaki Yarış Gerçek OlduYunan masalcı Ezop’un ‘Azimli olan ne olursa olsun kazanan olur’ alt metniyle yazdığı tavşan ile kaplumbağa masalı gerçek oldu. Tayland’daki bir hayvan fuarında yapılan yarışta tavşan ve kaplumbağa yarıştı.

Yarışı önde götüren tavşanın bir süre sonra durması, yarışı kaybetmesine neden oldu. Tavşan etrafına bakınırken, geriden gelen kaplumbağa bitişe ulaşmayı başardı. Böylece, yarışın galibi masaldaki gibi kaplumbağa oldu.

ezop masallari avatar Ezop Masalındaki Yarış Gerçek OlduEzop Masalları, M.Ö. 6. yüzyılda yaşadığı varsayılan Eski Yunan masalcı Ezop tarafından anlatıldığına inanılan fabllardır.

İnsanlık kültürünün ortak malı haline gelmiş bu masallarda hayvanlar, bitkiler ya da cansız varlıkların insanlar gibi düşünüp konuşur, tanrılarla insanlar bir araya gelirler ve masalların özünde halk kitlelerinin yöneticilere üstü kapalı eleştiri ve itirazları saklıdır.[1] Hindistan’da M.Ö. 4. yüzyılda ortaya çıkan Jataka masalları ve M.Ö 300- M.Ö 100 yılları arasında ortaya çıkanPança-Tantra hayvan masalları ile benzerlikler gösterir. En ünlü ardılı, La Fontaine masallarıdır.

Ezop masallarında adalet, dostluk, doğruluk, bağışlamak, cömertlik, alçakgönüllülük, kanaat, sadakat, kendini bilme gibi değerle yüceltilir, zalimlik, düşmanlık, hainlik, kendini beğenmişlik, cimrilik, aç gözlülük, cahillik, kadir bilmezlik, yalancılık, bencillik gibi tutum ve davranışlar yerilir.

ezop2 Ezop Masalındaki Yarış Gerçek Oldu
Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
pet shop denetleme
Petshoplar Denetlendi

Kırklareli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, hayvan satışı yapılan perakende işyerleri (pet shop) denetlendi. Kırklareli Doğa...

Kapat