23 Eylül 2017
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Son Haberler / Hassas burunlar görev başında

Hassas burunlar görev başında

Uyuşturucu tacirlerinin ve kaçakçıların korkulu rüyası dedektör köpekler, Akyurt’taki Gümrük Bakanlığı Köpek Eğitim Merkezi’nde (KEM) eğitiliyor.

hassas burun1 Hassas burunlar görev başında

Gümrük Bakanlığı’nın Köpek Eğitim Merkezi’nde eğitilen hassa burunlar, narkotik, çay, tütün ve silah mühimmat aramalarında kullanılıyor. Merkezde 32 köpek bulunduğunu belirten KEM Uzman Eğitmeni Müslüm Dilsiz, “Bunlardan 10 tanesi narkotik branşındaeğitim alıyor. 4 tane köpeğimiz çay-tütün dedektör köpeği olarak eğitiliyor. Yine 4 köpeğimiz de patlayıcı, silah, mühimmat dedektör köpeği olacak” diye konuştu. Köpeklerin eğitim süreleriyle ilgili bilgi veren Dilsiz, “Köpeğin branşına göre eğitimlerimiz değişiyor. Narkotikse eğer branşımız 14 haftalık bir eğitime tabi tutuyoruz. Patlayıcı, silah, mühimmat ise 16 haftalık bir eğitim, çay ve tütün eğitiminin ise 11 haftalık bir süreci var” ifadelerini kullandı.

 Hassas burunlar görev başında

GÖREVLERİ KAPILARDA

TAŞRADA 91 KÖPEK

Akyurt’taki merkezde 3 uzman eğitmen, 4 eğitmen, 10 eğitmen asistanı olmak üzere 17 eğitmen görev yapıyor. Bugüne dek eğitilen köpeklerden 69’u narkotik, 12’si çay, tütün ve 10’u silah mühimmat patlayıcı olmak üzere toplamda 91 adet köpek taşra idarelerinde görev yapıyor. Ayrıca Köpek Eğitim Merkezi’nde 32, taşra ve merkezde toplam 123 köpek bulunuyor. Merkezde ayrıca arama alan simülasyonu oluşturularak köpeklere koku tanıtımıyapılıyor.

İHA

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
emre kınay
Veronalı İki Centilmen’de özel eğitimli Chucky isimli köpek de rol alıyor

Tiyatrocu Emre Kınay, sahibi olduğu Moda Duru Tiyatro’nun perdesiniShakespeare’in 400. ölüm yılına ayırdı. Ünlü yönetmen Hakan Çimenser’in yönettiği Shakespeare’in ilk...

Kapat