Son Haberler

İzmir’de kuş gribi alarmı

Yazan Pet Haber
izmir kuş gribiGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü yetkilileri, kuş gribine karşı damızlık ticari etlik, ticari yumurta işletmeleri olmak üzere toplam bin 64 adet kümeste gerekli tedbirler alındığını bildirdi.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğünce kuş gribine karşı alınan tedbirlerle ilgili bir toplantı yapıldı. Toplantıda, alınan ve alınması gereken tedbirleri sıralayan uzmanlar, hangi sektörlerin dikkat etmesi gerektiği konusuna da dikkat çekti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdür Yardımcısı Selami Turan, bin 64 adet kümeste gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

“Alt yapımız şu anda tamamen hazır”

Turan, “Hastalık görülmemesine rağmen olası bir kuş gribi enfeksiyonuna karşı tüm tedbirleri almış durumdayız. Çiftliklerde biyogüvenlik önlemleri alınarak olası bir salgına karşı alarma geçildi. İzmir’de konu uzmanı personel tarafından kuluçkahane, damızlık ticari etlik, ticari yumurtacı işletmeleri olmak üzere toplam 1064 adet kümeste gerekli tedbirler alındı. İl, İlçe Müdürlüklerimiz ve özel sektörce, dezenfeksiyon gibi uygulamalara yönelik alt yapımız şu anda tamamen hazır” diye konuştu.

Kuş gribi nedir?

İnsan ve diğer canlı türleri gibi kanatlı hayvanlar da gribe yakalanabiliyor. Kuş gribinin 15 ayrı çeşidi var. Alarma yol açan ve Türkiye’de de tespit edilmiş olan ölümcül kuş gribi virüsü H5N1 ailesinden gelen virüs. Göçmen kuşlar özellikle de yaban ördekleri virüsün doğal taşıyıcıları. Kuş gribi virüsü en çok kümes hayvanlarını etkiliyor.

Hastalık hayvanlar arasında nasıl bulaşır?

Göçmen kuşlar virüsü bağırsaklarında taşır, ama kendileri hastalığa yakalanmazlar. Enfekte kuşların salya, burun akıntısı ve dışkılarıyla doğrudan veya bu salgılarla kirletilen materyalle temas eden evcil kanatlı hayvanlar ise hastalığa yakalanabilir. Hastalık bu hayvanlar arasında hızla yayılır ve bütün sürünün ölümüyle sonuçlanabilir. Kuş gribinin kanatlı hayvanlardaki kuluçka süresi ortalama 3-5 gündür.

İHA

Yazar hakkında

Pet Haber

Bir yorum yap