Son Haberler

İzmir’de Pet Shoplara Sıkı Denetim

Yazan Pet Haber

Denetimlerde 7 sultan papağanına el konulurken, işletmelere de 10 bin 508 lira para cezası kesildi.

ZMİR (AA) – İzmir’de evcil hayvan satışı yapan iş yerlerine yapılan denetimlerde 7 sultan papağanına el kondu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ekipleri, İzmir’de faaliyet gösteren pet shoplarda denetimlerini arttırdı.

Konak ilçesinde tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda evcil hayvan satışı yapılan dükkanları denetleyen ekipler, hayvanların bakım koşullarını, iş yeri ruhsatlarını ve satış yapan kişilerin eğitim belgelerini kontrol etti.

Denetimlerde, “Av ve Yaban Hayvanları ile Bunlardan Elde Edilen Ürünlerin Bulundurulması, Üretimi ve Ticareti Yönetmeliği”ne aykırı olarak satışı yapılan 7 sultan papağanına el konuldu.

Yasaya aykırı uygulamaları nedeniyle bazı işletmelere de toplamda 10 bin 508 lira idari yaptırım cezası uygulandı.

– Denetimler Sürecek

Açıklamada görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hayvan haklarının korunması konusunda sivil toplum kuruluşları ve belediyelerle birlikte özveriyle çalıştıklarını kaydetti.

Bakan Eroğlu, “Bu hususta gerekli maddi destekleri de sağlıyoruz. Gayemiz el ele vererek hayvanların hayat hakına sahip çıkmak ve onların hayat şartlarını daha da iyileştirmek. Bu çerçevede hayvan satışı yapan işletmelerdeki kötü koşulları kabul etmemiz mümkün değil. Ekiplerimiz bu işletmelere yönelik denetimlerini sürekli yapıyor. İzmir’de bu denetimler aralıksız sürecek.” ifadelerini kullandı.

Yazar hakkında

Pet Haber

Bir yorum yap