24 Kasım 2017
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Son Haberler / Köpekleri onurlandıran festival: Tihar

Köpekleri onurlandıran festival: Tihar

köpek festvl Köpekleri onurlandıran festival: TiharHer sene düzenlenen katliam festivalleri ile çoğunlukla gündeme gelen köpekler adına bu sefer yine Asya ülkelerinden birisi olan Nepal’den iyi bir haber var.

festivl4 Köpekleri onurlandıran festival: Tihar

Köpekler çiçeklerle, renkli renkli boyalarla süslenip özel ilgi gösterilip, el üstünde tutuluyorlar.

İnsanların en yakın dostu olan, işkence ya da pis boğazlı insanların her sene düzenlediği katliam festivalleri ile çoğunlukla gündeme gelen köpekler adına bu sefer yine Asya ülkelerinden birisi olan Nepal’den iyi bir haber var.

Nepal’de köpekleri onurlandıran bir festival olan Tihar, Diwali ve Işık Festivali olarak da biliniyor. Festival genellikle Ekim veya Kasım aylarında düzenleniyor.

Bayramın temel sebebiyse, karanlığın içindeki aydınlığın, cehaletin içindeki bilginin öne çıkarılması.

Nepal’de her yıl düzenlenen Tihar isimli festivalin baş rolünde köpekler var. Cana yakın dostlarımız olan köpeklerin dünyadaki varlıkları için tanrılara teşekkür ediliyor.

Tihar’da da bütün festivallerde olduğu gibi lambalar gece boyunca yanıyor. Temel fikir ise; karanlığın içindeki aydınlığın, cehaletin içindeki bilginin öne çıkarılması.

köpek festival3 620x582 Köpekleri onurlandıran festival: Tihar

Boyunlarındaki çelenk kolyelerin adı “malla”. Malla, saygıyı ve erdemi temsil ediyor.

 

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
sokak kpklri
Aydın’da Sokak Köpekleri Korku Salmaya Başladı

Aydın’da son günlerde başıboş sokak köpekleri vatandaşların korkulu rüyası olmaya başladı. Özellikle Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve çevresinde...

Kapat