21 Eylül 2017
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Son Haberler / Mezun olduğu lisede böcekleri sergiledi

Mezun olduğu lisede böcekleri sergiledi

böcek1 Mezun olduğu lisede böcekleri sergiledi

Fransa’da bir kelebek müzesinin direktörlüğünden emekli olan biyolog Mesut Kaşıkçı, İzmir’de mezun olduğu Eşrefpaşa Anadolu Lisesi’nde, böcek koleksiyonunu öğrencilerle buluşturdu.

 Mezun olduğu lisede böcekleri sergilediEge Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra yüksek lisans için gittiği Fransa’da deniz ve böcek bilimleri alanında çalışmalar yaptığını belirten biyolog Mesut Kayıkçı, Lorraine bölgesindeki kelebek müzesinin direktörlüğünden emekliye ayrıldığını söyledi. Kaşıkçı, mezun olduğu Eşrefpaşa Anadolu Lisesi’nde 3 gün boyunca, dünyanın farklı ülkeleri ve ekosistemlerinden toplanmış böcek koleksiyonunu sergiledi. Öğrenciler daha önce hiç görmedikleri böcekleri ilgi ile inceledi. Kaşıkçı ayrıca, öğrencilere bir sunum yapıp, böceklerle ilgili bilgi de verdi.

 Mezun olduğu lisede böcekleri sergiledi

Hayvanlar aleminin 4’te 3’ünü böceklerin oluşturduğunu, çeşitli nedenlerle böceklerin yok olmasının yeryüzünde büyük felaketlere yol açabileceğini belirten biyolog Mesut Kaşıkçı, şöyle dedi:

“Günümüzde birçok ülkede kullanılan tarım ilaçlarının verdiği zararlar ve yaşam alanlarının insanlık tarafından darp edilmesi sonucu böcekler yok olmak üzere. Birçok ülkede bunun alarm zilleri çalmaktadır. Oysa böcekler insanlık için kültürel, ekonomik ve ekolojik yönden çok yararlıdır. Dünyanın çok farklı ülkeleri ve ekosistemlerden topladığım böcek koleksiyonumu, okulda öğrencilerle buluşturdum. Buradaki amaç ekosistem ve biyolojik çeşitlilik konusunda öğrencilerde duyarlılık ve farkındalık oluşturmak.”

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
atomik mikrosjkop
Atomik mikroskoplar liselilere açıldı

ODTÜ laboratuvarında bulunan ve bilim insanlarına atomik seviyede araştırma olanağı sağlayan elektron mikroskoplarıyla, lise öğrencilerine deney imkanı sunulmaya başlandı. ODTÜ...

Kapat