Son Haberler

Muhammed Ali’nin mevlit yemeği ‘haycanlar’a su- yemek kabı oldu

Yazan Pet Haber

m.aliAVCILAR’da çok sevdiği sokak hayvanları için sürekli çalışan ve kendisini ‘hay’can’ sever olarak nitelendiren, aort yırtılması sonucu yaşama veda eden 14 yaşındaki Muhammed Ali Yürekli için mevlit okutuldu. Mevlitte dağıtılan yemeğin konulduğu kapların, sokaktaki sevimli dostlar için su-yemek kapı olarak kullanılması çağrısı yapıldı.

Avcılar Kent Konseyi’nde de sokak hayvanları için aktif olarak çalışan, önümüzdeki ay liseye gitmeye hazırlanan matbaa işçisi bir baba ile ev kadını annenin iki çocuğundan biri olan, sınıfını her yıl takdir belgesi ile geçen Muhammed Ali, başarısı nedeniyle özel bir okulda burslu eğitim görürken kısa süre önce fenalaştı.  Kartal Koşuyolu Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Yürekli, yoğun bakıma alınmasına rağmen aort yırtılması sonucu 19 Ağıustos’ta hayatını kaybetti.

Boş zamanlarında Avcılar’daki sokak hayvanları için uğraşan, Avcılar Belediyesi’nin Hayvan Barınağı’na sık giderek ‘Hay’can’ olarak nitelendirdiği oradaki hayvanlarla ilgilenen, kasap ve belediye görevlilerinden aldığı kemik veya yemleri yediren Yürekli’nin ölümü yakınları ve hayvanseverleri üzdü. Küçükçekmece’deki Halkalı Cemevi’nde Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli’nin de katıldığı törenden sonra cenazesi Karacahmet Mezarlığı’nda toprağa verilen Yürekli’nin adının bir parka verilmesi için kampanya başlatıldı.
MEVLİT YEMEĞİ, ‘HAYCANLAR’A SU YEMEK KABI OLDU
Yürekli ailesi, evinde tavşan, kuş gibi birçok hayvanı besleyen, ‘can’ taşıdıkları için sokak hayvanlarını ‘haycan’ olarak niteleyen Muhammed Ali’nin yoğun bakıma girerken, “Onlar ne olacak? Su ve yemlerini kim verecek?” sözleri üzerine okuttukları mevlitte dağıtılan yemeğin kutularının değerlendirilmesi için harekete geçti. Yürekli çifti, Küçükçekmece Halkalı Cemevi’nde okutulan mevlidi dinleyemeye gelen yaklaşık 400 kişiye dağıtılan plastik kaplarının çöpe atılmamasını isterken, üzerinde çocuklarının bir köpekle birlikte çekilen fotoğrafı ile yanında “Muhammed Ali Yürekli anısına.. Haycanlar için ulaşabilecekleri yerlerde bir kap su-yemek bırakalım. Haycanların da bizim kadar yaşam hakkı bulunduğunu unutmayın. Bir can da siz kurtarın” yazısını yapıştırdı. Davetliler, ve çok sayıda hayvansever ailenin bu çağrısına uyarken, bazıları mevlit yemeklerini Muhammed Ali Yürekli’nin çok sevdiği ‘Haycan’ dediği sokak hayvanları ile paylaştı.

DHA

Yazar hakkında

Pet Haber

Bir yorum yap