23 Eylül 2017
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Son Haberler / Muz seralarında tavuk ve hindiyle zararlı mücadelesi

Muz seralarında tavuk ve hindiyle zararlı mücadelesi

tavuk hindi Muz seralarında tavuk ve hindiyle zararlı mücadelesi

MERSİN’in Anamur İlçesi’nde muz seralarında tavuk ve hindilerle zararlı mücadelesine başlandı. Seralara bırakılan binlerce tavuk ve hindi, zirai ilaçlarla ancak yok edilen zararlı otlar ve haşerelerle mücadele ediyor.
Anamur Ziraat Odası Başkanı Şeref Gümüş, seralara bırakılan tavuk ve hindilerin, yabani otları ile yeşil kurt ve diğer zararlıları yediğini böylece zirai ilaç kullanılmadığını söyledi. Bugüne kadar muz üreticilerine 10 bin tavuk ve hindi dağıttıklarını belirten Başkan Gümüş, “Yöntem çok faydalı oldu, seraya bırakılan tavuk ve hindiler doğal olarak zararlılarla mücadele ediyor. Bu şekilde muzda zirai ilaç kalıntısı da olmayacak” dedi.
Muz üreticilerinin başlatılan bu uygulamaya sıcak baktığını ve taleplerin giderek arttığını kaydeden Başkan Gümüş, “Seralarımıza bu yıl 10 binin üzerinde tavuk ve hindi dağıttık. Seranın içerisine bırakmış olduğumuz tavuklar ve hindiler, yabani otları yiyorlar. Yeşil kurdu ve diğer musallat olan zararlıları bitiriyor. Aynı zamanda kimyasal mücadeleyi tamamen ortadan kaldırıyoruz. Hayvanlar yemiş oldukları kurtlar ve otları dışkı olarak seranın içerisine bırakarak azot ihtiyacını da karşılıyorlar. Bunun yanında çiftçilerimiz hayvanların yumurtasından ve etinden de yararlanıyorlar” diye konuştu.
Başkan Gümüş, seralara dağıtılan hindi ve tavukların muzların etrafındaki taze otları ve böcekleri yiyerek hem organik yoldan beslendiğini, hem de muza zirai ilaç atılmasının önüne geçerek üreticiyi ek bir masraftan kurtardığını da sözlerine ekledi.

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
3
Eli sopalı hayvan düşmanını tek yumrukla yere serdi!

Eski Aydın Hayvan Dostları Derneği Başkanı Fırat Sert sokaklara hayvanlar için bıraktığı mama kaplarını istemeyen ve hayvanlara saldıran bir kişiyi...

Kapat