23 Eylül 2017
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Son Haberler / Penseyle Dişleri Kesilerek Satılan Yavaş Lorisler Kurtarıldı

Penseyle Dişleri Kesilerek Satılan Yavaş Lorisler Kurtarıldı

Facebook’ta ‘sevimli evcil hayvan’ olarak satılan 34 yavaş loris kurtarıldı.

loris 620x344 Penseyle Dişleri Kesilerek Satılan Yavaş Lorisler KurtarıldıEndonezya polisi, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden evcil hayvan olarak satılmak üzere olan 34 yavaş lorisi kurtardı. Hayvanlar, Batı Cava’da bir kafesin içinde bulundu.

Dünyadaki tek zehirli primatlar olan yavaş lorisler, son yıllarda sosyal medyada ‘sevimli ev hayvanları’ olarak sunulan videolarla popüler hale gelmişti. Hayvan hakları grupları, evcil hayvan olarak yavaş lorislere ilginin artmasının nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bu hayvanların sonunu getireceğini söylüyor.

Avcıların yakaladıkları yavaş lorisleri hayvan kaçakçılarına yaklaşık 3,5 dolara sattıkları, hayvan kaçakçılarının da bunun 10 katı kadar bir fiyata hayvanları pazarladığı belirtiliyor.

PENSEYLE DİŞLERİ KESİLİYOR

Uzmanlar, tek başına kafeste tutulmalarının hayvanlar için başlı başına bir travma oldduğunu belirtiyor. Hayvanlar, stresten ölebiliyor. Bu uzmanlar, ışıklı odalarıda tutulmanın hayvanlara çok daha büyük acı verdiğini söylüyor.

Hayvan kaçakçıları, zehirleri insanlara zarar verebileceği gerekçesiyle hayvanların dişlerini penseyle ya da keskiyle kesiyor. Acı veren bu işlem ölümcül olabiliyor. Kurtulan hayvanların yüzde 80’i yolda ölüyor. (BBC Türkçe)

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
gümrük-kedi
Gümrükten ihale ile satılan kedilerin 5’i öldü

Bulgaristan’dan Türkiye’ye kaçak geçirilmek istenirken yakalanan ve ihale yoluyla satılan 6 kediyi Hayvan Hakları Federasyonu 4 bin 250 liraya satın...

Kapat