Son Haberler

Sadece İnsanlar ve Evcil Hayvanlar Şişmanlıyor

Yazan Pet Haber

Zayıflama yöntemleri evrensel modelden kişisel formata dönüşecek

Dr. Fevzi Özgönül: ”Aslında tüm canlılar doğumdan itibaren genetik yapısındaki bilgilere göre koklama, tat alma, görme, duyma ve dokunma duyularının yönlendirmesiyle kendilerine uygun yiyecekleri seçme ve hareketleri yapma becerisine sahiptir. Bu nedenle hayatlarını tehlikesiz bir şekilde sürdürüp karınlarını doyurabilirler. Fakat sadece insanoğlu ve beslediği evcil hayvanlar, yaşam koşullarına ve yedikleri sanayide üretilen yiyeceklere bağlı olarak bu duyularını kaybedebilir ve şişmanlayabilir.”

—————————————————————————————————————————————————-

Hızla ilerleyen genetik bilimindeki son gelişmeler, birkaç yıl içinde herkes için kişiye özel kilo koruma planları yapılmasına olanak verecek. Böylece bütün diyetlerin pabucunu dama atacak olan “genetik zayıflama” dönemi başlayacak.

Beş yıl içinde teknolojinin yaygınlaşmasıyla hemen herkesin genetik, davranışsal ve diğer sofistike verilerle kişiselleştirilmiş kilo koruma planlarına sahip olabileceğini belirten Texas Austin Üniversitesi’nden Molly Bray, konuya ilişkin ayrıntılı bir raporu ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne sunan ekibin başında yer alıyor. Obesity dergisinde yayımlanan rapora göre genetik veriler, yakın gelecekte sağlık uzmanlarının obeziteyi engelleme çalışmalarına yardımcı olacak ve zayıflama yöntemlerinin evrensel modelden kişisel formata dönüşmesinin önünü açacak.

Dr. Fevzi Özgönül, herkesin kendi bedeninin sesini dinleyerek ideal kilosuna ulaşabileceğini savunuyor

dr fevzi özgönülGeçtiğimiz yılın en çok satanlarından “Beden Aklıyla Zayıfla”nın (Hayy Kitap) yazarı Dr. Fevzi Özgönül, evrensel diyetlerin insan metabolizmasının işleyişine ters olduğunu öne sürüyor. Herkesin kendi bedeninin sesini dinleyerek ideal kilosuna ulaşabileceğini savunan Özgönül, kendi metotlarıyla bugüne kadar 10 bine yakın kişiyi zayıflatmış. Özgönül genetik zayıflama yöntemi hakkında şu bilgileri verdi:

“Yeni geliştirilmeye çalışılan kişinin genetik yapısına uygun beslenme ve egzersiz programıyla zayıflama yöntemi, şüphesiz klasik diyet yöntemlerine göre çok daha akılcı geliyor.

Aslında tüm canlılar doğumdan itibaren genetik yapısındaki bilgilere göre koklama, tat alma, görme, duyma ve dokunma duyularının yönlendirmesiyle kendilerine uygun yiyecekleri seçme ve hareketleri yapma becerisine sahiptir. Bu nedenle hayatlarını tehlikesiz bir şekilde sürdürüp karınlarını doyurabilirler.

Fakat sadece insanoğlu ve beslediği evcil hayvanlar, yaşam koşullarına ve yedikleri sanayide üretilen yiyeceklere bağlı olarak bu duyularını kaybedebilir ve şişmanlayabilir. Yürütülen çalışmalar insanlara bu duyularını geri kazandırmak, ideal beden ve sağlık koşullarında yaşamlarını sürdürmeleri bakımından daha doğru bir yol gösterici olacaktır.”

Nokta atışı hedefler

Yeni yöntemle zayıflamak ve kilosunu korumak isteyenlerin önce tükürük örnekleri genetik dizilim amacıyla alınacak. Fitness cihazları, akıllı saatler, sağlıklı yaşam uygulamaları gibi pek çok kaynaktan toplanan bilgiler, genetik verilerle birleştirilecek. Ayrıca çevre etkenleri ve kişinin beslenme alışkanlıkları da baz alınacak. Bilgisayar algoritmaları tüm bu bilgilerden elde ettiği analizlere göre kişiye nokta atışı hedefler belirleyebilecek.

Kısa vadede insanların kilo vermesi konusunda önemli yol kat edildiğini fakat uzun vade için etkili sonuçlar alınamadığını belirten Texas Austin Üniversitesi’nden Molly Bray, yeme alışkanlıklarımızı nelerin belirlediği, yağ hücrelerinin nasıl oluştuğu, obezitenin metabolizmayı nasıl etkilediği konusunda tıbbın önemli bir birikime sahip olduğunu söylüyor: “Artık bu verileri akıllıca birleştirip ihtiyacı olanlara ömür boyu yardım edecek yeni yollar keşfetmenin zamanı geldi.”

Şeker yeme isteğini bastıran hormon bulundu

Genetik zayıflama daha sağlıklı bir geleceği müjdelerken, başka bir iyi haber de Iowa Üniversitesi’nden geldi. Eşzamanlı yürütülen iki çalışma sonucunda, vücudun şeker alımıyla doğrudan ilişkili bir hormon tespit edildi. Fibroblast büyüme faktörü 21 (FGF21) adı verilen bu hormon, yüksek karbonhidrat seviyelerine tepki olarak karaciğerde üretiliyor. Buradan kana karışarak beyne şeker açlığını bastırma sinyali gönderiyor. Fareler üzerinde yapılan deneyde FGF21 verilen farelerin yedi kat daha az şeker tükettiği gözlemlenmiş. Hormon şeker ihtiyacını keserken, kompleks karbonhidratları ve protein alımını etkilemiyor.

 

 

Yazar hakkında

Pet Haber

Bir yorum yap