23 Eylül 2017
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Son Haberler / Sandıklı’da kuduz karantinası

Sandıklı’da kuduz karantinası

AFYONKARAHİSAR’ın Sandıklı ilçesinde ölü bulunan tilkide kuduz mikrobu tespit edilmesi üzerine 1 mahalle ve 2 köy karantinaya alındı.

tilki Sandıklıda kuduz karantinası

Sandıklı merkez Hisar Mahallesi’nde 7 Kasım’da boş bir arazide Sandıklı Belediyesi zabıta ekipleri tarafından ölü tilki bulundu. Çevredekilerin tilkinin ölmeden önce saldırgan tavırlar sergilediğini söylemesi üzerine, kuduz olabileceği olasılığı gözönüne alınarak çalışma başlatıldı.

Ölü tilki İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri tarafından KonyaVeteriner Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi. Gelen sonuçta hayvanın kuduz mikrobu taşıdığı belirlendi.

Kaymakam Faik Arıcan başkanlığında yapılan İlçe Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon toplantısında Hisar Mahallesi ile 2 kilometre uzaklıktaki Karacaören Köyü ve 4 kilometre uzaklıktaki Kızık Köyü’nde karantina kararı alındı. İkinci bir emre kadar bu bölgelere hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı. Bölgeye, ‘Kuduz Risk Bölgesi’ yazılı uyarı tabelaları asılırken, ilçede her hafta kurulan Hayvan Pazarı da ikinci emre kadar kapatıldı.

Sandıklı Halk Sağlığı yetkilileri tarafından Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve köylerde de halkı kuduza yönelik bilgilendirme yapılırken, risk bölgesindeki hayvanlar kuduza karşı aşılandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, “Vaka yaşanalı yaklaşık 3 hafta oldu. Bu bölgeyle ilgili de gerekli önlemleri aldık. 8 bine yakın hayvanı kuduza karşı aşıladık” dedi.

Hisar Mahallesi sakinlerinden 67 yaşındaki Ömer Sarıtaş, “Kuduz olduğunu mahalleli olarak duyduk. Ama kedi mi, köpek mi, tilki mi, bilmiyoruz. Bize bir şey söyleyen olmadı” diye konuştu.

Ahmet DAĞLI/SANDIKLI(Afyonkarahisar), (DHA)

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
yanlis-asi-kopekleri-oldurdu-8054084
Yanlış aşı köpekleri öldürdü

Nevşehir Hacıbektaş'taki belediye veterineri, yeni doğum yapan sokak köpeği ve yavrularına aynı aşıyı uyguladı. Kısa süre içinde yavrulardan ikisi öldü....

Kapat