Son Haberler

Sandıklı’da kuduz karantinası

Yazan Pet Haber

AFYONKARAHİSAR’ın Sandıklı ilçesinde ölü bulunan tilkide kuduz mikrobu tespit edilmesi üzerine 1 mahalle ve 2 köy karantinaya alındı.

tilki

Sandıklı merkez Hisar Mahallesi’nde 7 Kasım’da boş bir arazide Sandıklı Belediyesi zabıta ekipleri tarafından ölü tilki bulundu. Çevredekilerin tilkinin ölmeden önce saldırgan tavırlar sergilediğini söylemesi üzerine, kuduz olabileceği olasılığı gözönüne alınarak çalışma başlatıldı.

Ölü tilki İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri tarafından KonyaVeteriner Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi. Gelen sonuçta hayvanın kuduz mikrobu taşıdığı belirlendi.

Kaymakam Faik Arıcan başkanlığında yapılan İlçe Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon toplantısında Hisar Mahallesi ile 2 kilometre uzaklıktaki Karacaören Köyü ve 4 kilometre uzaklıktaki Kızık Köyü’nde karantina kararı alındı. İkinci bir emre kadar bu bölgelere hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı. Bölgeye, ‘Kuduz Risk Bölgesi’ yazılı uyarı tabelaları asılırken, ilçede her hafta kurulan Hayvan Pazarı da ikinci emre kadar kapatıldı.

Sandıklı Halk Sağlığı yetkilileri tarafından Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve köylerde de halkı kuduza yönelik bilgilendirme yapılırken, risk bölgesindeki hayvanlar kuduza karşı aşılandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, “Vaka yaşanalı yaklaşık 3 hafta oldu. Bu bölgeyle ilgili de gerekli önlemleri aldık. 8 bine yakın hayvanı kuduza karşı aşıladık” dedi.

Hisar Mahallesi sakinlerinden 67 yaşındaki Ömer Sarıtaş, “Kuduz olduğunu mahalleli olarak duyduk. Ama kedi mi, köpek mi, tilki mi, bilmiyoruz. Bize bir şey söyleyen olmadı” diye konuştu.

Ahmet DAĞLI/SANDIKLI(Afyonkarahisar), (DHA)

Yazar hakkında

Pet Haber

Bir yorum yap