Özel Röpörtajlar Son Haberler

Türkiye Milli Takımı Avrupa Av Köpekleri Yarışması’nda 3. Oldu

Yazan Pet Haber
FB_IMG_1489699839498-01

Haber ve Söyleşi: Işıl Altınkoz Arda

Türkiye Av Köpekleri Milli Takımı , Avrupa Kupası’nda 3. olarak önemli bir başarıya imza attı. Sırbistan’ın Niş kentinde 17-18 Mart 2017 tarihlerinde düzenlenen 67. Avrupa Kupası’na bu yıl ilk kez KIF (Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu) çatısı altında milli takım olarak katılım sağlandı.

Türkiye Av Köpekleri Milli Takımı , Avrupa Kupası’nda 3. olarak önemli bir başarıya imza attı. Sırbistan’ın Niş kentinde 17-18 Mart 2017 tarihlerinde düzenlenen 67. Avrupa Kupası’na bu yıl ilk kez KIF (Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu) çatısı altında milli takım olarak katılım sağlandı. 21 Avrupa ülkesinden toplam 72 köpek ve köpek yöneticisinin katıldığı yarışmada ülkemiz İtalya ve İspanya’nın ardından 3. sırada yer alma başarısına ulaştı.

İngiliz Pointer ve Setter köpekleri arasında yapılan Avrupa Ku- pası; FCI (Uluslararası Kinoloji Fe- derasyonu) tarafından ENCI (İtalyan Federasyonu) işbirliğiyle dü- zenleniyor. Her yıl farklı ülkelerde düzenlenen organizasyon bu yıl Sırbistan’da Sırbistan Federasyonu ve Sırbistan Setter ve Pointer Derneği’nin de desteğiyle düzenlendi. Yarışmada Türkiye takımında yer alan Erdinç Özkandemir (Zida- ne of Flying Free), Ali Acele (Boss), Murat Sönmez (Eskişehir) , Dejan Gavrilovic (Alf vom Mückenborn ve Rijani’s Kastro) müsabakada 3. olarak ülkemizin bayrağını gönde- re çekti ve bizi gururlandırdı. Yarışmada toplamda 9 ayrı grup- ta yer alan av köpekleri bulunuyor. Kekliklerin eşleme dönemine girip çift halinde yaşamaya başladığı zamanda yapılan müsabakanın amacı sağa 1 km, sola 1 km olmak üzere köpeğin alanı düzenli şekilde ta- raması, kuşları bulması ve fermalamasıyla sonuçlanıyor. Kuşlar kalktıktan sonra köpeğin bir adım bile kıpırdamaması, peşlerinden koşmaması gerekiyor. Organizasyonda köpekler çift salınıyor ve ilk fermayı veren köpeği gören diğer köpek, anında durup ferma veren köpeği onore ediyor.

Bu yarışmalar doğal kuş, çil keklik ya da kınalı kekliklerle 1 Mart ila 15 Nisan arasında, hayvanların eş tutmaya başladığı dönemde, kuşlar yumurtaya başlamadan hemen önce düzenleniyor. Kuşlara hiçbir şekilde zarar verilmiyor, köpeğin silah sesinden korkup korkmadığının anlaşılması amacıyla köpek kuşları bulup uçurduğun- da havaya ses tabancası ile bir el ateş ediliyor. Yarışma ile ilgili detaylı bilgiye http://fci.be/en/British- Pointers-66.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Türkiye’ de köpekli av sporları, KIF (Köpek Irkları ve Kinoloji Federas- yonu) çatısı altında yer alıyor . KIF, kuruluşundan bu yana yasal mevzuatlara uygun olarak her yıl bu tür yarışmaları çiftliklerden alınan ve faturalanan kuşlarla gerçekleştiriyor.

Milli Takımımız bu tür yarışmalarda başarı gösteren köpeklerden seçiliyor ve yukarıda da belirtildiği üzere bu yıl ilk kez katılmamıza karşın büyük bir başarıya kavuştuk.

KIF hakkında daha fazla bilgi edin- mek isteyen okurlarımız http://www.kif.org.tr/ internet sitesini ziyaret edebilirler.

‘‘Bayrağımızı Dalgalandırmanın ve İstiklal Marşımızı Dinletmenin Gururunu Taşıyoruz’’

KIF başkanıBu önemli başarıdan dolayı KIF yöneticilerini ve yarış- macılarımızı tebrik ediyoruz. Konu ile ilgili KIF Başkanı Ümit Özkanal ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik;

Kısaca Köpek Irkları Fedarasyonu’ndan bahsedelim. Okuyucularımız için bu oluşumun dünyadaki ve ülkemizdeki yerine ve önemine değinebilir misiniz? Merhaba, çok teşekkür ederimi kutlamanızı da KIF’a gönül veren tüm köpek severler ve bu tür yarışma- lara medeni cesaret göstererek ka- tılan tüm arkadaşlarım adına ka- bul ediyorum. KIF hakkında bura- da ayrıntılı bilgi vermektense sizin verdiğiniz linkten ilgililerin gör- mesini sağlamak zaman ve yer kay- bını önlemek açısından çok daha doğru diye düşünüyorum. Bu oluşum 67 yıldan bu yana Avrupa ül- kelerinde süre gelen bir oluşum ve Avrupa’nın ve hatta dünyanın en prestijli organizasyonudur. Her yıl belli bir ülkede düzenleniyor, bu ya- rışmalarda dereceye giren köpekler hemen tüm ilgililerin gözdesi haline geliyor ve biz bu yıl başarımızla ülkemizdeki köpeklerin ve köpekçiliğin bu duruma gelmesinden çok memnunuz. Bayrağımızı dalgalan- dırmanın ve İstiklal marşımızı dinletmenin gururunu taşıyoruz.

KIF hem Türkiye’de köpek ırklarının korunması için yarışmalar düzenliyor, hem de yapılan yarışmalar için müsabıkları belirliyor. ayrıca iş köpeği ve köpekli sporlar konusunda da FCI’ın Türkiye’deki otoritesi. Bütün bu süreci ve ilgilenen ancak nereden başlayacaklarını bilemeyen okurlarımızın nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bize kısaca anlatabilir misiniz?

İlgili kişiler www.kif.org.tr sitesinden veya Facebook “Türkiye’de Kinoloji” sayfalarından bu tür et- kinlikleri takip edebilir ve köpekleri KIF kayıtlı olmak şartıyla bu yarışmalara katılabilir, kapımız herkese açık ve yeni yüzler, yeni köpekler görmekten çok da mutlu oluyoruz. İlgili arkadaşlar bu yarışmalara ya da bu yarışmalarla ilgili verilen seminerlere katılabilirler. Bize başvuru yapmaları yeterli.

Aslında köpek sporları adına Türkiye’de sevindirici gelişmeler yaşansa dahi toplum olarak bu tip sporlara katılımımız istenen seviyelerde değil. Diğer ülkeler ile kıyasladığımızda siz KIF ve KIF Başkanı Ümit Özkanal Türkiye’yi hangi konumda görüyorsunuz ve hedeflerimiz neler?

Biz KIF olarak FCI dünyasında çok yeniyiz, henüz 10 yıllık bir geçmişi- miz var ancak 10 yılda çok büyük iş- ler başardık, başarmaya da devam edeceğiz. Henüz 10 yıllık olmamıza karşın artık FCI üye ülkeleri Türkiye ve KIF adını öğrenmiş durumda ve bu tür yarışmalarda alınan başarılar da ismimizi ve “biz de varız” şeklin- deki duruşumuzu perçinliyor.

Av sporları pek çok kişinin sıcak yaklaşamadıkları bir spor çeşidi diyebiliriz. Siz KIF olarak av sporu yapılırken doğayı koruma ve canlıların soylarının tükenmemesi adına ne gibi önlemler belirliyorsunuz?

Bakın, tüm dünyada avcılık insanoğlunun varlığından beri var ve devam etmekte, devam da edecek. Biz KIF olarak avcılık iyidir, kötüdür demiyoruz. Av köpekleri av için var ama aynı zamanda bu tür yarışmalarla kuşlara hiçbir şekilde zarar verilmeyerek av köpeklerinin dürtülerinin devam ettirilmesi amaçlanıyor. Biz bu durumu daha çok destekliyoruz; kuşlara, yaban ortamına ve doğaya zarar verilmiyor ama köpeklerin oluşturulma amaçları devam ettiriliyor.

KIF her zaman doğanın ve canlıların soylarının devamı konusunda lehte çalışıyor. Bir avcı derneği değiliz, tüm köpek ırklarını kapsayan bir federasyonuz ve yaptığımız yarışmalarda da hem canlıların korunması hem de doğanın kirletilmemesi konusunda katılımcıları bilgilendirmeye çalışıyoruz.

KIF Başkanı Sayın Ümit Özkanal’a açıklamaları için Pet Haber Gazetesi adına teşekkür ediyorum. Biz de Pet Haber Gazetesi olarak; gerek Türkiye’de aktif olarak çalışan evcil hayvan derneklerine gerekse uluslararası arenada/müsabakalarda ülkemizin bayrağını dalgalandıran sporculara ve yetiştiricilere sayfalarımızda yer vermeye ve destek olmaya devam edeceğiz.

Ben KIF adına çok teşekkür ederim.

‘‘KIF her zaman doğanın ve canlıların soylarının devamı konusunda lehte çalışıyor. Bir avcı derneği değiliz, tüm köpek ırklarını kapsayan bir federasyonuz ve yaptığımız yarışmalarda da hem canlıların korunması hem de doğanın kirletilmemesi konusunda katılımcıları bilgilendirmeye çalışıyoruz.’’

IMG_20160506_185215

Yarışmada toplamda 9 ayrı grupta yer alan av köpekleri bulunuyor. Kekliklerin eşleme dönemine girip çift halinde yaşamaya başladığı zamanda yapılan müsabakanın amacı sağa 1 km, sola 1 km olmak üzere köpeğin alanı düzenli şekilde taraması, kuşları bulması ve fermalamasıyla so- nuçlanıyor. Kuşlar kalktıktan sonra köpeğin bir adım bile kıpırdamaması, peşlerinden koşmaması gerekiyor. Organizasyonda köpekler çift salınıyor ve ilk fermayı veren köpeği gören diğer köpek, anında durup ferma veren köpeği onore ediyor.

Yazar hakkında

Pet Haber

Bir yorum yap