Son Haberler

Vet.Hek.Mine Çağlar KONDU Açıkladı: Evcil Hayvanlarda İlk Yardım

Yazan Pet Haber

İlk-Yardım-ÇantasıVet.Hek.Mine Çağlar KONDU, acil durumlarda evcil hayvanlara yapılabilecek ilkyardım müdahaleleri hakkında bilgi verdi:

Minik dostlarımıza bişi olduğunda hepimiz paniğe kapılıyoruz şüphesiz. Beklenmedik haller meydana çıktığında baytar doktorunuza gitmeden öncesinde neler yapmanız gerekliliğini biliyor musunuz? Küçük kurtarma adımları ile, küçücük dostunuzu bir baytar kliniğine ulaştırana kadar geride bıraktığımız vakti en doğru şekilde kullanarak, belki de hayatını kurtarabilirsiniz.

Gelelim en fazladan görülen acil hallere ve bunlardan bir tanesi başımıza geldiği günlerde neler yapabileceğimize…

Zehirlenme ve toksinlere maruz kalma

Öncelik ile şunu bilmeliyiz ki, genelde insanlar için zararlı olan maddeler, evcil hayvanlar için de zararlıdır. Mesela bahçenizi detaylı haşerelere karşıt ilaçlatırken, nasıl kendimiz orada bulunmuyor yahut maske takmadan ilaç yapmıyorsak, sarfedilen ilacın tarzına göre evcil hayvanlarınız için de önlemler almanız, belirli bir müddet onları bahçeye salmamanız önemlidir.

Fare zehirleri, antifriz ve birtakım temizlik maddeleri de evcil hayvanınız için toksiktir. Genellikl sıçan zehirleri ve antifrizler köpeğinize lezzetli geleceği için bunları yalama yahut yeme olsılığı fazla yüksektir. Bu nedenle sıçan zehirleri köpeklerin illaki ulaşamayacağı yerlere konulmalıdır.

Diyelim ki, temizlik maddesi, tarım ilacı vb. toksik bir madde evcil hayvanınızın cildine yahut gözlerine bulaştı. Hemen o maddenin üzerindeki insanlar için yazılmış uyarılara bakın. Eğer deriye bulaşma halinde bol suyla yıkama öneriliyorsa, aynı şekilde evcil hayvanınızın derisini ve gözlerini suyla iyice durulayın ve sonrası derhal doktorunuza müracaat edin. Hekiminize tedavide referans olması için, yola çıkarken söz hususu maddenin şişesini yahut etiketini yanınıza almayı unutmamalısınız.

Eğer evcil hayvanınız toksik bir maddeyi yediyse, derhal hekiminizi arayın, yediği maddenin adını ve ne süre yediğiyle ilgili veri verin ve size vereceği talimatlar yönünde, kliniğe ulaşacak vakit yoksa ve gerekliyse kusturma prosedürü yapın. Kusturma için maddenin tarzına ve hekiminizin önerisine göre tuzlu su, oksijenli su benzeri maddeler kullanabilmek mümkün olabilir. Kesinlikle doktorunuz önermedikçe, kendiniz buna karar verip kusturmaya çalışmayın, özellikle yakıcı özelliği olan birtakım maddelerde kusturma prosedürü yarardan fazla ziyan verebilecektir. Eğer mideden emilim gerçekleşmeden erişebileceğiniz yakınlıkta bir klinik varsa, en süratlice yola çıkmanızı teklif ederim. Böyle hallerde en kısa zamanki bir baytar kliniğine başvurmak en doğrusudur.

Kanamalar

Eğer evcil hayvanınızın bir yeri kesildi ve kanıyorsa, ilk öncesinde steril gazlı bezi yaranın üstüne sıkıca bastırın ve kanın pıhtılaşmasını sağlamaya çalışın. Sık sık gazlı bezi açıp kanamanın durup durmadığını denetim etmek yerine, bezi kaldırmadan minimum 3 dakika süresince basınç uygulayın ve yarayı ancak bu zamanın sonucunda denetim edin.
Eğer kanama ciddiyse ve ön yahut arka bacaklardan birindeyse, kesilmiş bölgesi ile vücut arasında bir yere turnike lastiği yahut sargı bezi ile turnike uygulayın. Sonrasında yara üstüne bir gazlı bez kapatıp, basınçlı bir şekilde sarın ve en yakın kliniğe doğru yola çıkın. Kliniğe varmanız süre alacaksa, yolda her 15-20 dakikada bir 20 saniye kadar turnikeyi gevşetip tekrardan sıkın.

Isı çarpması

Sıcak havalarda evcil hayvanınızı katiyen arabada bırakmamalısınız! Ama diyelim ki kısa vakit diye bıraktınız, işiniz uzadı ve döndüğünüzde evcil hayvanınızı perişan bir durumda buldunuz. Hemen arabadan çıkartıp serin ve gölge bir yere taşıyın. Baş ve boyun bölgesine soğuk suyla ıslatılmış bir havlu sarın (gözlerini, burnunu ve ağzını kapatmayın). Bu havluyu birkaç dakika içinde bir tekrardan soğuk suya batırıp, sıkarak, süregelen olarak yenileyin. Bir taraftan evcil hayvanınızın bedeni üstünde serin su gezdirip, elinizle masajlayarak ısınan suyu vücuttan uzaklaştırın ve en kısa zamanki bir kliniğe müracaat edin.

İlk yardım kitinizde en azından alttaki malzemeler bulunmalıdır:
– %3’lük hidrojen peroksit (oksijenli su)
– Turnike lastiği
– Steril gazlı bez
– Sargı bezi
– Tıbbi flaster
– Dijital termometre
– Çeşitli boylarda şırıngalar (yara yıkama yahut ilaç içirmek için)
– Ağızlık

Yabancı cisimle boğulma

Bu tip hallerde bir anda nefes almada zorlanma, bişi çıkartmaya çalışır benzeri daimi olarak patilerle ağzı kurcalama, anormal nefes sesleri, öksürük, dilde ve dudaklarda morarma benzeri açıklanan görülür.

Eğer evcil hayvanınız boğazına takılan cismi çıkartmaya çalışıyor, ancak hala nefes alabiliyorsa ve dilde yahut dudaklarda morarma yok ise, onu sakinleştirmeye çalışın ve derhal en yakın baytar kliniğine müracaat edin.

Eğer nefes almada zorlanıyorsa, yavaşça ağzını açın ve el feneri benzeri bir ışık kaynağını tutarak görünürde bir yabancı cisim olup olmadığını denetim edin. Eğer varsa cımbız benzeri bir aletle tutup almaya çalışın, ancak daha da ileriye itmemeye fazla dikkati edin. Eğer alınabilir benzeri değilse, çıkartmaya çalışarak fazla süre kaybetmek yerine bir an evvelce yakın bir kliniğe müracaat edin.

Eğer cismi çıkartamazsanız ve evcil hayvanınız oksijen yetersizliğinden yatar pozisyona geçerse, derhal yan yatırın ve iki elinizle birden petinizin göğüs kafesine süratli ve sert bir şekilde basınç yapıp bırakarak yahut avuç içinizle sertçe vurarak, akciğerlerden süratle çıkan havayla yabancı cismin dışarıya doğru atılmasını sağlamaya çalışın. Bu prosedürü yabancı cismi çıkartana yahut en yakın baytar kliniğine varıncaya dek devam edin.

Eğer evcil hayvanınız nefes almıyorsa!

Petinizin bilincinin yerinde olup olmadığını denetim edin. Ağzını açıp hava yolunu denetim edin. Yabancı cisim varsa yukarıdaki işlemleri yapın. Eğer herhangibir şey yok ise, elinizle ağzını kapatın, burnundan suni teneffüse başlayın ve göğsünün inip çıktığını göreceğiniz derecede nefes vermeye çalışın. 4-5 saniye aralıklarla bu işleme devam edin ve derhal en yakın baytar kliniğine doğru yola çıkın.

Eğer evcil hayvanınızın kalbi atmıyorsa!

Hava yolunu denetim etmeden ve gerekliyse suni teneffüs yapmadan yürek masajına başlamayın. Öncelik ile kısa sürede “eğer evcil hayvanınız nefes almıyorsa” başlığındaki adımları izleyin.

Evcil hayvanınızı sert bir zemine sağ yönü yere gelecek şekilde yatırın. Kalp, sol doğrultuda göğsün alt seksiyonuna doğru, ön kolun dirsek hizasının derhal arkasındadır. Bir elinizi destek için evcil hayvanınızın göğsünün altına, başka elinizi ise kalbin üstüne koyun.
Normal boy köpekler için göğüs kafesi aşağı yukarıya 2,5 santimetre girip çıkacak kadar basınçla yürek masajına başlayın. Daha iri köpekler için daha sık, küçük köpekler için ise daha düşük basınç uygulayın.

Kedilere yahut başka küçük evcillere yürek masajı yapar iken tek elinizle göğüs kafesini saracak şekilde bir pozisyon uygulayın. Bu halde başparmağınız göğsün solunda, başka parmaklarınız ise sağ doğrultusunda olması gerekmektedir. Yumuşak bir şekilde başparmağınızla başka parmaklarınız arasında göğüs kafesini sıkıp bırakarak yürek masajına başlayın.
Büyük hayvanlar için dakikada 80-120 kez, küçük hayvanlar için ise dakikada 100-150 kez kompresyon yapacak şekilde yürek masajına devam edin.

Suni teneffüs ve yürek masajını tamemen eşzamanlı yapmayın. 4-5 saniye kadar yürek masajı yaptıktan sonra, masajı bırakıp bir iki nefes verin ve daha sonra tekrardan yürek masajına devam edin. Bu işlemleri devam ettirirken, yanınızda bir tanesi varsa ve olasıysa bir şahıs yürek masajı, başka şahıs suni teneffüs yapacak şekilde ekip durumunda çalışın.
Mümkün olan en süratlice, en yakın baytar kliniğine ulaşmaya çalışın.
Suni teneffüs ve yürek masajına evcil hayvanınızın kalbi atmaya ve derli kombine nefes almaya başlayana kadar yahut en yakın baytar kliniğine ulaşana ve işlemleri hekimlere devredene dek devam edin.

Lütfen pek fazla acil halde, evcil hayvanınızı ilk yardımdan sonra muhakkak doktorunuza götürün. İlk yardım işlemleri profesyonel sıhhat hizmetinin konumunu tutmamakla koalisyonda, eksper müdahalesine kadar geride bıraktığımız sürede miniğinizin hayatını kurtarabilir.

tavsiyeediyorum.com

 

Yazar hakkında

Pet Haber

Bir yorum yap