Evcil hayvan sahibi olanlar için ev dekorasyonu nasıl olmalı?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Evcil hayvanlar, en yakın dostlarımız ve ailemizin en değerli üyelerinden biridir. Evcil hayvanların olduğu evlerin dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Peki, evcil hayvan sahibi olanlar için ev dekorasyonu nasıl olmalı? Evcil hayvanların yaşadığı evlerde dekorasyonda nasıl olmalı? Kedili evlerde dekorasyon nasıl yapılır? Kedili ev dekorasyonunda neler yapılabilir? İşte cevaplar…
Ev dekorasyonunda en önem verdiğimiz konu evin içerisindeki kişi sayısıdır. Her bireyin ihtiyacına ve konforuna yönelik yaptığımız seçimlerle dekorasyonumuzda güçlü bir etki şekillendirebiliriz. Eğer bir evcil hayvan ile aynı evi paylaşıyorsanız; dekorasyonda en yakın dostunuzu mutlu edecek tercihler yapmalısınız. Onun bakım ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek dekorasyon önerileri ile dostunuza huzurlu bir alan inşa edebilirsiniz. Böylece onun mutlu olduğu bir alanda siz de mutlu hissedebilirsiniz. Gelin, evcil hayvanlara yönelik ev dekorasyon önerilerine birlikte göz atalım.

EVCİL HAYVANLARI OLANLAR NASIL KOLTUK SEÇMELİ?

Eğer evinizi evcil bir hayvan ile paylaşıyorsanız koltuk seçiminde dikkatli olmalısınız. Çünkü bazı kumaş türleri özellikle kedilerin parçalama veya tırmalamasına maruz kalabilir. Bu noktada kadife, tiftik, şönil tarzda, keten ve deri gibi kumaş türlerinin kullanıldığı koltuklardan uzak durmalısınız. Kanvas kumaş çeşidi, kedilerin yaşadığı evler için ideal bir seçim olacaktır.

 

Eğer koltuklarınız kolay tüy tutan ve lekelenebilecek özellikteyse koltuk örtülerinden faydalanabilirsiniz. Temizlik açısından çok pratik olan koltuk örtüleri, koltuğunuzun yıpranmasını da önleyecektir. Dilediğiniz renk ve desende koltuk örtüleriyle dekorasyonda da farklı etkilere şans tanıyabilirsiniz.

EVCİL HAYVANLARI OLANLAR NASIL PERDE SEÇMELİ?

Biliyorsunuz ki kediler perdelerin ardına saklanmayı ve asılarak oynamayı çok sever. Stor perdeler kullanarak hem kedilerinizin perdelere zarar vermesinin önüne geçebilir hem de rahatça dışarıyı izlemesine fırsat verebilirsiniz.

Meraklı kediler, dış dünyada olup biteni yakından takip etmek ister. Bundan dolayı perde konusunda özenli seçimler yapmanızı tavsiye ederiz.

EVCİL HAYVANLARI OLANLAR İÇİN ZEMİN ÖNEMLİ!

Kedilerin bazen bir maraton koşucusu gibi evin bir köşesinden diğer köşesine koştuğunu fark etmişsinizdir! Zeminlerin tozunu attıran kedili evlerde zemin ve yer döşemesinde bazı seçimlerde daha hassas olmalıyız.

 

Çukur olabilen, çizilen ve cila isteyen parke zeminleri yerine daha sert yapılı ahşapları kullanmayı düşünebilirsiniz. Maun, meşe, Laminat parke, taş veya seramik karolar gibi seçimler zeminlerde hem şıklığın temsilcisi olacak hem de size rahatlık sağlayacaktır.

BİTKİ VE ÇİÇEK SEÇİMİNDE DİKKAT!

Evcil hayvanlar, yaşam alanlarında olup biten her şeyi bilmek ister. Çoğu zaman meraklarına yenik düşüp yararlı ve zararlı ayrımı yapamayabilirler.

Bu faktörü göz önünde bulundurarak kaktüs veya dikenli bitkilere evinizde yer vermemelisiniz. Çünkü patileriyle dokunabilir ya da yemeye çalışabilirler.

OYUN ALANLARINA YER AÇMAYI UNUTMAYIN!

Kediler, eğlenmeye doyabilecekleri oyun alanlarına bayılırlar. Onlar için tırmanma sehpaları, tavana asılabilecek salıncaklar, duvara monte edilebilen raflar inşa ederek harika bir oyun alanı kurabilirsiniz.

Kediler, rahatlığına düşkün olmalarıyla bilinir. Onların keyfini yerine getirecek güzel bir hamak kurabilirsiniz.

Eğer orta sehpanız varsa bir poları sehpa bacaklarına bağlayarak hem gizlenebileceği bir alan oluşturabilir hem de bol bol dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca sehpa ayaklarını jüt ip ile çevreleyerek kedi tırmık tahtasına sahip olabilirsiniz.

Öte yandan tahta parçalarını ipler ile birleştirerek ona güzel ve şık bir dinlenme alanı da inşa edebilirsiniz.

Aynı zamanda dinlenebilecekleri puflar ve çadır şeklinde uyku alanları da oluşturmak sizin elinizde!

Kaynak: https://www.yasemin.com/

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + eight =

Yeniler

Köşe Yazıları