Son Haberler

‘Dağdan İnmiş’ Bir Yazar ve ‘Hayvan Hakları’ Kitabı

Yazan Pet Haber

hayvan-haklariÇetin Nerse, Hayvan Hakları adlı kitabında insanlığın hayvanlarla olan kanlı tarihine eleştirel bir perspektiften hareketle ışık düşürürken, hayvan haklarının nasıl ve hangi araçlar kullanılarak genişletilebileceği üzerine de çarpıcı yorumlarda bulunuyor; insanlığın özgürleşmesinin ancak ve öncelikle hayvanların özgürleşmesinden geçtiğinde ısrar ediyor… (Ayrıntı Yayınları – 1.Baskı – 2016)

Çetin Nerse
1984 yılında Mardin’in Derik ilçesinde doğdu. 2004’te PKK’ye katıldı. Üç yıla yakın örgütün farklı kamplarında gerilla olarak kaldı. 2007 yılında tutuklanıp Batman M Tipi Cezaevi’ne kondu. 2011 yılı başlarında tahliye edildi. Aynı yılın sonunda Van’da yaşanan depremde zarar görenlere yardım etmek amacıyla Van’a gitti ve uzun bir süre gönüllü olarak çalıştı. 2012 yılının Mart ayında “KCK Operasyonları” adı altında yapılan siyasi operasyonlar çerçevesinde gözaltına alındı ve tutuklandı. Van’daki bir askeri cezaevinde geçirdiği beş aylık tutukluluk sonrasında serbest bırakıldı.
2005 yılında gerilla olarak kaldığı yoksunluk dolu koşullarda ahlaki gerekçelerle önce et yemeyi, daha sonra tüm hayvansal gıdaları tüketmeyi bıraktı. Her tür tahakküm ve sömürü biçiminin ortadan kaldırılması, eşit ve özgür bir dünya yaratılması için mücadele etmeyi ahlaki bir görev olarak gören yazar Derik’te yaşamaktadır. Temel çalışma alanı ahlak olan yazarın Demokratik Modernite ve Ahlak (Belge Yayınları, 2014) adında bir kitabı daha bulunmaktadır.

Yazar hakkında

Pet Haber

Bir yorum yap