Klima satışları patladı, evcil hayvanlara dikkat!

klimaİklimSA İş Birimi Direktörü Tansu Öztorun bu yılın ilk yarısında adet bazında duvar tipi split klima satışlarında yüzde 95, profesyonel seri klimalarda yüzde 12 ve değişken debili klimalarda yüzde 36 artış kaydettiklerini belirterek, ciroda da toplam yüzde 60’lık büyüme gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Öztorun, ideal klima kullanımı ile ilgili olarak da klimanın hava üfleme kanatlarının direkt olarak insanlara, evcil hayvanlara ve bitkilere gelmemesine dikkat edilmesi gerektiğini, konforlu bir ortam için oda sıcaklığının soğutmada 25-27, ısıtmada ise 20-24 derece aralığında ayarlanmasının uygun olacağını vurguladı.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Yönetim Kurulu Başkanı Cem Savcı ise, haziran ayı içerisinde mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar yaşandığını ifade ederek, nem oranının geçmiş yıllara göre yüksek olduğunu, böylece sıcaklığın daha fazla hissedildiğini söyledi.

Split klima pazarında Türkiye’de son 10 yılda klima park büyüklüğünün 7,8 milyon adet civarında olduğunu belirten Savcı, split klimalar konusunda Türkiye’nin AB içerisinde ikinci büyük pazar konumunda bulunduğunu bildirdi.

– İnternette de klima satışları katlandı

Hepsiburada.com’da klima satışları, haziranda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 140 artış gösterdi. Söz konusu büyümede, hepsiburada.com’un Pazaryeri platformunun entegrasyonu etkili oldu.

Klima satışı yapan şirketler, Pazaryeri platformunda sanal mağazasını açarak e-ticaret sektörüne adım atabiliyor. Girişimciler, Pazaryeri platformunda ürünlerini hepsiburada.com’un müşterileriyle buluşturuyor.

Samsung, Arçelik, Baymak, Airfel, Daikin, Carrier, LG, Vestel, Demirdöküm, Kumtel, Mitsubishi Heavy, Toshiba, Beko, Indesit, Vaillant, Siemens ve Regal gibi markaların ürünlerinin yer aldığı hepsiburada.com, klima kategorisinde kullanıcılara yüzde 25’e varan indirimler sunuyor.

GittiGidiyor’un yayınladığı verilere göre de klima satışları, 2016’nın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 192’lik artış kaydetti.

– Klima fiyatları 999-9 bin 750 lira arasında değişiyor

Klimaların en çok satıldığı iller sırasıyla İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Mersin ve Bursa olurken, fiyatlar da 999-9 bin 750 TL arasında, klima türleri ve enerji sınıfına göre değişiklik gösteriyor.

Bu arada, vantilatörler ve portatif hava soğutucuları da sıcak yaz günlerinde kullanıcıların en çok ilgi gösterdiği ürünler arasında yer alıyor.

 

 

Bir yorum yap