Son Haberler

Neden Satın Alma, Sahiplen?

Yazan Pet Haber

Bir evcil dost edinmek istiyorsanız neden satın almak yerine sahiplenme yolunu seçmelisiniz?

İnsanlar yüzyıllardır hayvanlarla birlikte yaşıyor. Bir evcil hayvan ile birlikte yaşamak birçok kişinin hayata bakışını değiştirebilir. Evcil hayvanlarla büyüyen çocukların empati duygusunun daha gelişmiş olduğu bilimsel olarak ispatlanmış durumda. Bir evcil dost edinmek için bir sürü para dökmenize gerek yok, sahiplenme yolu ile birçok canın hayatının kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Evcil hayvan ticareti

İşin içine para girdiğinde ne yazık ki bazı insanlar da bundan kâr elde ediyor demektir. Nasıl ki köle ticareti büyük bir insanlık suçuysa aslında hayvan ticareti de son derece büyük bir insanlık suçudur. Bir sürü para ödeyerek evcil hayvan satın alındığında bu bir sektör yaratmakta. Sektör içerisinde de birçok hayvan telef olmaktadır. Kendine hayvansever diyen hiç kimse de böyle bir suça ortak olmamalıdır. Çünkü ticari bir mal olarak görülen hayvanlar kötü koşullar altında yaşamakta, uygun olmayan yöntemlerle çoğaltılmakta ve eğer satılamazlarsa da kötü bir kaderle yüzleşmek zorunda kalmaktadırlar. Evcil hayvanlar için ödenen her kuruş ise bu sektörün daha da büyümesine ve gelişmesine neden olmaktadır. Özellikle sırf değişiklik olsun diye iklime uyum sağlayamayan kuş çeşitleri, farklı türlerdeki canlılar son derece kötü koşullar altında ülkeye sokulmaya çalışılıyor ve bu süreçte birçoğu da telef oluyor.

Ticari mal değil dost

Para ödenerek alınan evcil hayvanlar ne yazık ki zaman zaman değer görmüyor. Para ödendiğinde birçok insan evcil hayvanları bir dost gibi görmekten ziyade ticari bir mal olarak görme eğiliminde oluyor. Durum böyle olunca sokakta onlarca hayvan kendi kaderlerine terk ediliyor. Eğer bir canlıyla dost olmak istiyorsanız barınaklar zamanında satın alınmış ve sokağa terkedilmiş evcil hayvanlarla dolu. Eğer bir dost edinmek istiyorsanız paralar dökerek sahip olmak yerine, barınaklarda kaderine terk edilmiş küçük dostlar edinebilir ve onların hayatlarını kurtarabilirsiniz.

Hediye değil hayat arkadaşı

Özel günlerde hayvan satın alma oranında dramatik bir artış olduğu gözlemlenmekte. Bu durum sokağa terk edilen hayvan sayısını da oldukça etkilemekte. Evcil hayvan sahiplenmek kişisel bir deneyimdir. Eğer kendinize güveniyorsanız kalkışmanız gereken bir iştir. Bu nedenle bir başkası adına evcil hayvan satın almak ya da sahiplenmek son derece tehlikelidir. Mümkünse önceden sorumluluklarını, eğrisini doğrusunu iyi düşünmeniz gereken bir iştir. Nasıl ki dostlarınıza vakit ayırmanız gerekiyorsa, evcil hayvanınıza da özen göstermeniz, vakit ayırmanız ve bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. Evcil dostlarınız sadece sizi eğlendirecek canlılar değil, aynı zamanda ihtiyaçları olan canlılardır. Can sahiplenirken bu ihtiyaçları da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Nasıl sahiplenilir?

Evinizi bir evcil dost ile paylaşmak istiyorsanız sokaklar ve belediye barınakları yeni sahiplerini bekleyen canlarla dolu. Özellikle bir köpek sahiplenmek isteyenler barınaklara gidebilir. Önce gönüllü olarak gidip biraz barınaklarda vakit geçirebilirsiniz. Bunun yanında kedi sahiplenmek isteyenler de sokaklardan kedi bulabilirler. Yalnız sokaktan kedi alacakların dikkat etmesi gereken şeyler de vardır. Kediler 45 gün boyunca annelerinden beslenmektedir. Ancak 45 gün sonrasında sütten kesilirler. Bu nedenle sokakta gördüğünüz her kediyi alıp eve getirmemelisiniz. Anneleri karnını doyurmak için onları bırakıp biraz uzaklaşmış olabilir bu annelerinin onları terk ettiği anlamına gelmez. Sokakta gördüğünüz kedileri gözlemleyip sütten kesilmelerini beklemenizi öneririz. Bunun yanında internette de birçok sayfada yeni sahiplerini arayan canlar bulabilirsiniz. Ama lütfen internetten bulduğunuz canlara da para ödemeyin.

Kaynak: hthayat.haberturk.com

Yazar hakkında

Pet Haber

Bir yorum yap