EVCİL HAYVAN ALMAK İSTEYENLER İYİ DÜŞÜNSÜNLER…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

e5d19dc5-4f62-432e-8cb6-628646d7e248Hayvan haklan ihlali nedeniyle bazı hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalabildiğini, özellikle son dönemde sokağa terk edilen evcil hayvan sayısının arttığını gözlemlediklerini belirten Derviş, şunları kaydetti: “Okulların tatile girmesiyle evcil hayvan satışlarında artış olduğunu ve birkaç hafta sonra bu hayvanların sokağa terk edildiğini gözlemliyoruz. Bunun temel nedeniyse üzerinde çok fazla düşünmeden sadece çocuğunu mutlu etmek isteyen ailelerin pet shoplara gitmesidir. 

Çünkü bazı ailelerin çocuğuna karne hediyesi olarak kediköpek aldığına şahit olduk ancak bu çok yanlış. Bu davranış, bir hayvanın geleceğini etkiliyor.” Evde yaşamaya alışan hayvanların sokakta zorluk çektiğini anlatan Derviş, şöyle devam etti: “Sokakta yaşayan kedi veya köpek, günlük ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilir ama evde beslenip, sonra sokağa bırakın hayvan için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Çünkü sokağa terk edilen özellikle köpeklerin travma yaşadığını gözlemledik.

Sürekli oyun oynayan, sahibiyle mutlu yaşayan bir köpeğin sokağa atılması halinde mutsuzluk, yemek yememe, halsizlik ve insanlardan uzak durma gibi davranışlarına şahit oluyoruz.

Bu yüzden hayvan satın alırken bir kez daha düşünmekte fayda var.” Evcil hayvan almak isteyenlere, önce evinde hayvan besleyen birinden bilgi almasını tavsiye eden Derviş, şu önerilerde bulundu: “Evcil hayvana bakmak oldukça zahmetli bir iş. Bir çocuğa bakmak ne kadar zorsa, hayvan beslemek de o kadar zor.

O yüzden evcil hayvan sahibi olmadan bir kez daha bu sorumluluğu alıp, alamayacağınızı düşünün. Her gün onlarca hayvan, darp ve kaza gibi nedenlerle derneğimize getiriliyor. Eminim ki elimize ulaşan minik dostlarımızdan daha fazlası ölüyor. Bir kısmı ise trafik kazasında yaralanıyor ve İnsanların duyarsızlığından bir köşede ölüyor. 

Günümüzde pet shopa giden bir kişi, beğendiği hayvanın parasını ödeyip satın alıyor. Bu konuda yeni yasal düzenlemeye gidilmeli.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × two =

Yeniler

Köşe Yazıları