Evcil hayvan beslemek yüksek tansiyonu düşürüyor

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Kemal Küçükersan, evde hayvan besleyen kişilerin kendini iyi hissettiğini açıkladı. Yapılan araştırmalara göre, hayvan besleyen tansiyon hastalarının yüzde 20-25’in üzerinde çok olumlu sonuçlar elde edildi hatta bu kişilerin kullandığı ilaç sayısında bile ciddi azalmalar görüldü.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Kemal Küçükersan, Türkiye’de hayvanlarla insanlar arasındaki ilişkiye bağlı yapılan çalışmaların oldukça az olduğunu belirtirken yurt dışında ise bu konuda çok daha fazla araştırma yapıldığını kaydetti. Prof.Dr. Küçükersan, yapılan araştırmalarda hayvan beslemenin insanlara birçok yönden iyi geldiğinin ortaya çıktığını anlatarak, “Örneğin, evcil hayvan besleyen tansiyon hastalarında yapılan araştırmalarda yüzde 20-25’in üzerinde çok olumlu sonuçlar var. Kullandığı ilaç sayısı azalıyor, günde 3 ilaç kullanan bireyler var, ilaç kullanımını günde 1 ya da 2’ye düşürenler oluyor.
Özellikle kan basıncını, plazma trigliserid değerlerinde de yapılan çalışmalarda olumlu sonuçların çıktığını görüyoruz. Örneğin baş ağrısı yaşayan kişilerde de aynı olumlu sonuçları görüyoruz. Evcil hayvan besleyen kişi kendini iyi hissediyor. Stresi tetikleyen hormonlar var. Evcil hayvan besleyen kişide stres hormonu aşağıya inmiş oluyor. Hastalığa neden olan hormonların da çalışmasını engellemiş oluyor hayvan beslemek” dedi.

Psikolojiyi düzenliyor, ağrı hissini azaltıyor
Evcil hayvanla birlikte olan otistik çocuklarda çok ciddi anlamda olumlu sonuçların olduğunu kaydeden Prof.Dr. Küçükersan, “Çocuğun psikoloji daha düzene giriyor. Daha olumlu hayata bakış açısı oluşmuş oluyor. Örneğin hastanelerde yapılan bir çalışma var. Kanser tedavisi gören çocuklar ve ebeveynlerde yapılan çalışmalar neticesinde ciddi anlamda hastanın hissettiği ağrıyı daha az hissetme bulgusu ortaya çıkmıştır. Hasta, beslediği evcil hayvanıyla bir arada olduğu için kendisini daha iyi hissediyor” diye konuştu.

10 yıl besledi, doktor kontrolünde ilacını azalttı
Kendisinin de yüksek tansiyon hastası olduğunu ve köpek beslediğini söyleyen Prof.Dr. Küçükersan, “4,5 yıldır Murphy isimli Golden cinsi köpek besliyorum. Ondan önce 6 yıl bir kedi besledim. Toplamda 10 yıldır evimde bir hayvan besliyorum. Aynı zamanda yüksek tansiyon hastasıyım. Kullandığım tansiyon ilaçlarını azalttım. Sabah ve akşam ilaç kullanıyordum, akşam aldığım tansiyon ilacını kaldırdım.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − five =

Yeniler

Köşe Yazıları