Evdeki gürültüler köpekleri strese sokabilir

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Havai fişek ya da gök gürültüsü gibi seslerin köpekleri korkuttuğunu ve kaygılandırdığını hepimiz biliyoruz. Ancak yapılan yeni bir araştırma, bizim ‘sıradan’ olarak tanımlayabileceğimiz evimizdeki bazı seslerin de köpeklerde kaygı sorununa yol açtığını ortaya çıkardı. Köpeğinizin kaygı sorunu yaşayıp yaşamadığını anlamanız için bazı davranışlara dikkat etmenizde fayda var.

BİZİM İÇİN SIRADAN SESLER ONLAR İÇİN KORKU KAYNAĞI

Davis – California Üniversitesinde çalışan araştırmacılar, köpeklerinin evlerdeki yaygın gürültülere maruz kaldığı zaman stres yaşadığını keşfetti. Çoğu insanın bildiği gibi gök gürültüsü, havai fişek gibi gürültülü sesler, köpeklerde kaygıyı tetikliyor. Yeni çalışma ise elektrik süpürgesi veya mikrodalga fırın gibi yaygın gürültülerin bile tetikleyici olabileceğini gösterdi. Yapılan araştırma Frontiers in Veterinary Science dergisinde yayınlandı.

YÜKSEK FREKANSLI SESLER DAHA FAZLA ANKSİYETEYE NEDEN OLUYOR

Popular Science Türkiye’nin haberine göre, araştırmada bir duman dedektörünün pil uyarısı gibi yüksek frekanslı ve aralıklı gürültülerin, düşük frekanslı ve devamlı gürültülere kıyasla köpeklerde daha sık anksiyeteye yol açabileceği bulunmuş. Davis – California Üniversitesi Veteriner Tıp Fakültesinde araştırma görevlisi ve araştırmanın başyazarı Emma Grigg, “Gürültü hassasiyeti bulunan pek çok köpek olduğunu biliyoruz fakat normal kabul ettiğimiz gürültülere karşı sergiledikleri korkuyu hafife alıyoruz çünkü pek çok köpek sahibi, vücut dilini okuyamıyor” diyor.

KÖPEKLERDE KAYGI BELİRTİLERİ

Köpeklerdeki kaygı belirtilerinin yaygın işaretleri, iki büklüm olmak, titremek veya geri çekilmek gibi davranışlardır. Fakat köpek sahipleri, bu davranışlar daha hafif olduğunda korku veya kaygı işaretlerini iyi tanıyamıyor.
Örneğin strese giren köpekler sık nefes alabiliyor, dudaklarını yalayabiliyor, kafalarını çevirebiliyor ve hatta vücutlarını kasabiliyorlar. Bazen kulakları geriye dönüyor ve kafaları omuzlarının altına iniyor. Grigg, köpek bakanların kaygıyla ilişkili davranışlar konusunda kendilerini daha iyi eğitmesini tavsiye ediyor.

Kaynak: https://www.posta.com.tr/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + six =

Yeniler

Köşe Yazıları