Hermos Gıda Markalar Direktörü Sn. Taner GÜNER ile Çalışmaları Hakkında Sohbet Ettik

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
  • Hermos Gıda’dan biraz bahseder misiniz?

Türkiye’nin kedi ve köpekler için üretim yapan, insan gıdası üretimine uygun dizayn edilmiş, ilk kuru mama fabrikası olarak 2017 yılının şubat ayında faaliyete başlayan Hermos Gıda; teknolojik olarak en üst düzeyde kurduğu üretim sahasını, alanında güçlü ve tecrübeli bir kadroyla da desteklemiştir. Ar-Ge çalışmalarını da büyük bir titizlikle sürdüren firmamız, global dünyadaki bilimsel çalışmaları yakından takip etmekte ve uluslararası pek çok seçkin üniversite ile ‘’ürün geliştirme’’ çalışmaları yapmaktadır.

Yurt içinde üç bölge distribütörü aracılığıyla binlerce noktaya markalarını ulaştıran Hermos Gıda, yirmiden fazla ülkeye ihracat yaparak markalarını yurt dışına da taşıma başarısına ulaşmıştır. Hermos Gıda aynı zamanda kendi markaları dışında kalite standartlarını koruyarak; Türkiye’nin, Ortadoğu’nun ve Avrupa’nın önde gelen farklı firmaları adına da üretimde bulunmaktadır.

  • Hermos Gıda, hangi evcil dostlarımız için ürün üretiyor? Piyasada hangi markaları bulabiliyoruz?

Hermos Gıda olarak kuru kedi-köpek maması üretiyoruz ve prensip olarak üretmediğimiz hiçbir ürünü satmıyoruz. Piyasada Kedi-köpekler için 6 farklı markamız bulunmaktadır. Ekonomik segmentte Pawpaw ve Prostar, Premium  segmentte Myfood, Süper Premium segmentte az tahıllı Mystic, Kliniklere Özel Benefit ve bu ay çıkan ürünümüz Türkiye’nin ilk yerli tahılzsız maması Klicker. Evcil hayvan sahipleri, ürünlerimize Türkiye’nin hemen hemen her yerinden rahatlıkla ulaşabilir.

  • Önümüzdeki süreçte Hermos Gıda’nın hedefleri neler? Gelecek planlarından biraz bahseder misiniz? 2020 yılı ile birlikte kalite/fiyat indeksine odaklanmış durumdayız. Bu değeri sektörümüze kazandırmak istiyoruz. Bu doğrultuda her segment için, doğru ürünü yerleştirerek güzel sonuçlar almayı hedeflemekteyiz. Pawpaw’ın yenilenen formülü ve arttırılmış lezzeti ile ilk adımı attık ve kısa sürede çok güzel sonuçlar aldık. İkinci olarak, Süper Premium Az tahıllı mamamız Mystic ile muazzam geri dönüşler aldık, açıkçası bu kadar güzel sonuçlar alacağımızı biz dahi beklemiyorduk. Bu iki markamız hedefimiz doğrultusunda ilerlediğimizin en güzel kanıtları oldu. Bu ay çıkan Türkiye’nin ilk yerli tahılsız maması Klicker, hedefimiz doğrultusunda ne kadar emin adımlarla ilerlediğimizin en önemli göstergesi olacaktır.

Kalite/fiyat indeksi hedefimizi gerçekleştirdikten sonra, sadece doğru ürünü üretmekle kalmayıp, pazarı iyi gözlemleyen-anlayan yaklaşımla, etik çerçevede her segmentte en üst noktaya ulaşmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

  • Türkiye’nin pet sektörünün ihracat potansiyeli hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Hermos Gıda bu konuda neler yapıyor ve planlıyor?

Türkiye’nin pet sektöründe ihracat potansiyelinin çok yüksek olduğunu biliyoruz. Bu nedenle ihracat departmanızı güçlendirdik, İzmir ofisi ile yeni bir ofis taşıma yapılanma oluşturduk, üretim planlamalarımızı bu doğrultuda yaptık. Bize göre ihracatın altın kuralı öncelikle ülkenizde ürünlerinizin ve stratejilerinizin takdir edilmesidir. Az önce de bahsettiğim gibi bu konuda çok güzel geri dönüşler aldık ve almaya devam ediyoruz. Bu yıla kadar tek marka ile yirmiden fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyorduk. Bu yıl 6 marka ile ihracata yöneliyoruz ve bu yıl itibariyle hem ihraç ettiğimiz ülke sayısında hem de hacim olarak çok ciddi artış hedefliyoruz. Hedeflerimiz çok yüksek ama en son katıldığımız uluslar arası Çin fuarında da hedeflerimizi çok rahat gerçekleştirebileceğimizi gördük.  Dünyanın içinde bulunduğu duruma rağmen, oldukça güzel gelişmeler yaşıyor olmamız da bunun en büyük göstergesidir.

  • Son zamanlarda öne çıkan markalarınız nelerdir? Evcil hayvan sahiplerinin en çok tercih ettiği ürününüzden biraz bahseder misiniz?

İlk çeyrekte iki ürün üzerine yoğunlaşmayı planlamıştık. Şirketimizin ilk göz ağrısı Pawpaw ve yeni çıkan markamız super premium az tahıllı Mystic. Bu iki ürünümüz farklı segment ürünleri olduğu için, iki ürünümüzde kendi kulvarında öne çıktı. Yenilenen formül, Artırılmış lezzet sloganı ile piyasaya sunduğumuz yenilenen Pawpaw o kadar ciddi talep gördü ki, üretim planlamamızı sürekli arttırmamıza rağmen talepleri karşılamakta zaman zaman zorlandık. Mystic’de de yaşadığımız durum farklı değildi. İlk çeyrek hedeflerini 3 kez yukarı yönlü revize etmek zorunda kaldık. 2.çeyrek sonunda pazara sunmayı hedeflediğimiz, küçük paketleri pazardan gelen olumlu yönde baskı nedeniyle, Nisan ayında pazara sunduk. Markadan ürün özeline inecek olursak, Pawpaw ; Kedi mamasında yetişkin gurme, köpek mamasında yetişkin kuzulu. Mystic ; Kedi mamasında Kitten ve Kısırlaştırılmış, Köpek mamasında ise yavru ve yetişkin kuzulu.

Bu başarınızı neye borçlu olduğunu düşünüyorsunuz?

Mevcut markaların her bir ürünün formülü gözden geçirildi, gerekli görülen revizeler yapıldı. Yeni çıkan ürünlerimizin formülü üzerinde ise çok titiz çalışmalar yapıldı. Bunun dışında lezzeti arttırmaya yönelik aroma formülasyonu üzerinde duruldu. Hepsinden önemlisi FMIS (Taze et enjeksiyon sistemi) ile gerçekleştirdiğimiz üretimler oldu.

FMIS (Taze Et Enjeksiyon Sistemi) ‘den bahsedebilir misiniz?

Sektörümüzde ilk kez kullanılan, yeni bir sistemden bahsediyoruz. Sistemden kısaca bahsedecek olursam; Etler, soğuk zincir bozulmayacak şekilde fabrikaya geliyor, hiçbir katkı maddesi olmadan moleküllerine parçalanıyor. Parçalanma ile etler kendi formatından homojenize sıvı bir kıvama geliyor, sıvı halde taze et mama hamur kıvamındayken, extruder içine püskürtülüyor. Bu sayede taze et mamanın içerisinde homojen şekilde dağılıyor.
Sonuç olarak, sıvılaştırılmış etin sindirilebilirlik oranı %99’a çıkıyor, mama taneciklerinin lezzeti en üst noktaya ulaşıyor, mama taneciklerinin kokusu ve kıtırlığı evcil hayvanlar için vazgeçilemez bir hal alıyor.

Bu teknoloji Türkiye’de bir ilk olmasının yanı sıra, dünyada da çok az fabrikada mevcut. Bu nedenle İhracat görüşmelerinde de en çok dikkat çeken konuların başında geliyor.

  • Yeni marka planlarınız veya yeni bir markanız var mı? Markayı biraz anlatır mısınız?

Bu ay 19 Mayıs tarihinde Türkiye’nin ilk yerli Tahılsız maması Klicker markamızı, sektörümüze kazandırdık. Klicker’ın formülü ve içerik detayları, uluslararası seçkin üniversiteler ile yapılan çalışmalar sonucu oluşturulmuştur.  Formül oluştururken sağlıklı gelişim ve yaşam için tüm gereksinimler göz önünde bulundurulmuştur. İçerik detayları oluşturulurken ise 45 – 60 arası temel besin maddesi içerecek şekilde oluşturulmuştur.

Klicker tahıl, gluten ve soya içermediği gibi, protein kaynağının %90’ını hayvansal proteindir. Geriye kalan %10’luk kısmı ise meyve ve sebzelerden gelmektedir.

Protein kaynağını oluşturan etin yararlığı, FMIS ( taze et enjeksiyon sistemi ) ile en üst noktaya çıktığı gibi, kullanılan meyve sebzelerin tazeliği de yararlılığı desteklemektedir.

Ambalajından formülüne, ham maddesinden içeriğine kadar her konuda titizlikle çalışılan Klicker’ın 4 çeşit kedi maması ve 4 çeşit köpek maması bulunmaktadır.

  • Markalarınızı/Ürünlerinizi hangi mecralardan inceleyebilir veya tedarik edebiliriz?

Markalarımızı/Ürünlerimizi resmi web sayfalarımızdan inceleyebilirsiniz. Bunun yanında markalarımızın sosyal medya sayfalarında ürünlerimiz hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Evcil hayvan sahipleri ürünlerimizi Veteriner Klinkleri, Pet Shoplar ve E-ticaret sitelerinden tedarik edebilir, satış noktaları ise bölge bayilerimizden ürünlerimizi tedarik edebilirler.

  • Markalarınızın tanıtımı için ne gibi çalışmalarınız oldu? Bayi ve evcil hayvan sahiplerine ulaşma konusunda ne gibi çalışmalarınız var, biraz bahseder misiniz?

Şuan neredeyse tüm Türkiye’de, binlerce noktaya hizmet veren 3 bölge distribütörü ve onların alt bayileri mevcut ve çalışmalarına devam etmekteler. Evcil hayvan sahiplerine ulaşmak için, en büyük destekçilerimiz satış noktaları. Bunun dışında sosyal medyadan çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Son olarak, şirket olarak çok önemsediğimiz sosyal sorumluluk projelerimiz ile de evcil hayvan sahiplerine, hayvan severlere ulaşmaktayız.

Sosyal Sorumluluk Projesi olarak ne gibi çalışmalarınız var?

Bugüne kadar, sivil toplum kuruluşları, hayvan severler ve barınaklarla birlikte birçok projeye imza attık. Biliyorsunuz ki ülke hatta dünya olarak çok zor bir süreçten geçiyoruz. Bizler mümkün olduğunca evde kalmaya özen gösteriyoruz ama bu durumdan en çok etkilenenlerin maalesef ki sokak canları olacağını gözlemlediğimiz an, hızlı bir şekilde harekete geçerek sivil toplum kuruluşları, hayvan severler ve bu durumu önemseyen kuruluşlarla irtibata geçtik. Kısa sürede ‘’Ahbap’’ ile çok güzel bir çalışma gerçekleştirdik. Ardından Trendyol-Haytap İşbirliği ile başka çok güzel bir çalışma gerçekleştirdik. Ve şuanda da hayvanseverler ile birlikte ‘’#Evde kalsak da yalnız değilsiniz.’’ Projesini yürütüyoruz ve şu süreçte on binlerce sokak canına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hermos Ailesi olarak tek dileğimiz, attığımız adımın diğer kurum ve kuruluşlarla büyüyerek devam etmesi… Bu dünya hepimizin ve hep birlikte yaşamak çok güzel…

  • Sizin okurlarımıza iletmek istedikleriniz nelerdir?

Türkiye’de pet sektörünün henüz daha yolun başında olduğunu düşünüyoruz.  Türkiye’de büyüme potansiyeli en büyük olan sektörlerden bir tanesi Pet sektörüdür. Sektör olarak, etik değerler çerçevesinde hareket edersek, rekabetin sektörümüzü geliştirmesine katkı sağlayacağına inanırsak ve hepsinden önemlisi sektörümüzün masum canlıların yaşamı, beslenmesi, sağlığı üzerine kurulu olduğu bilincinde olursak, daha sağlıklı, verimli ve saygın bir sektör içinde yer alabiliriz. Bunu ancak hep birlikte başarabiliriz.

Bu doğrultuda Hermos ailesi olarak biz, sektörümüzün gelişimi, yerli üretimin pazardaki payının büyümesi, markalarımızın global markalar olması ve yoluna büyüyerek devam etmesi için elimizden geleni, hatta fazlasını yapmaya devam edeceğiz.

Sektörümüzün markalarımız, stratejilerimiz hakkındaki olumlu geri dönüşü, bizleri daha fazla motive ettiği gibi, daha iyisini nasıl yapabiliriz, düşüncesini harekete geçirmektedir. Katkıları için herkese teşekkür ederiz. Ayrıca bize yer ayırdığınız için Pet Haber Gazetesine de teşekkür ederiz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − 8 =

Yeniler

Köşe Yazıları