Kedi mırlaması strese iyi geliyor

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Kedi mırlaması strese iyi geliyor Yapılan araştırmalar, kedilerin çıkardığı mırlama seslerinin insanı stresten arındıran bir etki yaptığını gösteriyor.

FRANSA’DA yapıları bir araştırma, kedi mırlamasının insanı stresten arındıran bir etki yaptığını ispatladı. Mırılü, hem kulak yoluyla hem de deriye yakın sinir uçları kanalıyla mutluluk veriyor. Sabalı gazetesinden Zeynep Pekkanın haberine göre, ToulouseluveterinerJean-Yves Gauchet, kedinin göğüs kafesinin boyutuna bağlı olarak bu stres giderici etkinin çoğaldığını saptadı. Gırtlaktan gelen titreşim kediler arasında bir yatıştırma işareti olarak kullanılıyor ve kediler stresi diğer hayvanlara göre iiç kat daha hızlı alabiliyor. Ayrıca bu terapi kulakla algılanan titreşimle sınırlı kalmıyor. Ses kulak zarının yanı sıra deriye yakın bulunan sinir uçlarından geçiyor ve 20 ila 50 Heıtz arasında düşük bir frekans yayan bir uğultu algılamamızı sağlıyor. Bunun ardından pozitif düşünceler ve mutluluk beyne iletiliyor. 1950’de ABD’de yürütülen çalışmanın sonuçlarını haberleştiren sağlık editörü Veronica Aiache, mırlama terapisinin anti stres etkisi olduğunu, kan basıncını kontrol altına aldığını ve psikolojik olarak iyi hissettiren bir tür ilâç olduğunu belirtti. Ayrıca gırtlaktan iletilen titreşimlerin kemiğin iyileşmesini hızlandırdığı da fizyoterapistler tarafından belirlendi.

BEDİÜZZAMAN:

KEDİ MIRMIRLARI ‘YÂRÂHİM’ ZİKRİ HÜKMÜNDEDİR HATTÂ bir glin kedilere baktım; yalnız yemeklerini yediler, oynadılar yattılar. Hatırıma geldi, “Nasıl bu vazifesiz canavarcıklara mübarek denilir?” Sonra gece yatmak için uzandım. Baktım, o kedilerden birisi geldi, yastığıma dayandı, ağzını kulağıma getirdi.
Sarîh bir surette, “Yâ Rahim, yâ Rahîm, yâ Rahim, yâ Rahim” diyerek, güya hatırıma gelen îtirazı ve tahkiri, taifesi nâmına reddedip yüzüme çarptı. Aklıma geldi, “Acaba şu zikir bııferde mi mahsustur, yoksa tâifesine mi âmmdır? Ve işitmek yalnız benim gibi haksız bir muterize mi münhasırdır, yoksa herkes dikkat etse bir derece işitebilir mi?” Sonra sabahleyin başka kedileri dinledim. Çendan onun gibi sarîh değil, fakat mlitefâvit derecede aynı zikri tekrar ediyorlar. Bidayette hır hırları arkasında “Yâ Rahim” fark edilir.
Git gide hır hırları, mırmırları aynı “Yâ Rahîm” olur.
Mahreçsiz, fasîh bir zikr-i hazin olur. Ağzını kapar, güzel “Yâ Rahim” çeker. Yanıma gelen ihvanlara hikâye ettim. Onlar dahi dikkat ettiler, “Bir derece işitiyoruz” dediler. (Yirmi Dördüncü Söz)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + five =

Yeniler

Köşe Yazıları