Kediler Neden Çok Titizdir?

39

Kedilerin aşırı titiz olduğunu herkes bilir ancak çoğumuz kedilerin sürekli temizlenmesinin altında yatan gerçek nedenleri bilmiyoruz. 

Hayatınızı bir kedi dost ile paylaşıyorsanız gayet iyi bilirsiniz ki kediler günlerini uyuyarak ve temizlenerek geçirirler. Sağlıklı bir kedi henüz bebekken kendini düzenli olarak temizlemeye başlar ve bu faaliyeti tüm hayatı boyunca sürdürür. Kedi dostlarımız uyanık oldukları zamanın büyük kısmını kendilerini temizleyerek değerlendirirler ve birçok kişi kediler neden bu kadar çok temizleniyor diye merak etmekten kendilerini alamazlar. Emin olun ki kedi dostlarımızın kendilerini sürekli temizlemelerinin altında aklınıza bile gelmeyecek nedenler yatıyor.

İşte kediler neden çok titizdir sorusunun şaşırtıcı yanıtları.

Avcılardan korunmak

Kedilerin kendilerini çok fazla temizlemelerinin altında yatan öncelikli neden tüylerindeki yiyecek kokularını yok etmek istemeleridir. Böylece yiyecek kokusunu alıp peşlerine düşecek potansiyel avcılardan korunurlar.

Kediler Neden Çok Titizdir?

Vücut ısılarını korumak

İşte yine çoğumuzun aklına gelmeyen bir neden, kediler patilerinin altından çok az miktarda terlerler ancak vücut ısılarını korumak için daha çok buharlaşmaya güvenirler ve sıcak havalarda tüylerini yalayarak serinlerler.

Kediler Neden Çok Titizdir?

Doğal yağları tüylere yaymak

Kedilerin cildinde doğal bir yağ katmanı vardır ve kediler yalanarak bu yağı tüylerine yayarlar. Bu yağ tüylerinin daha sağlıklı olmasını sağlar ayrıca ıslaklığa karşı da koruma sağlar.

Kediler Neden Çok Titizdir?

Yaraları iyileştirmek

Kedilerin tükürüğünde doğal bir antibiyotik işlevi gören enzimler olduğu düşünülüyor ve eğer kediniz özellikle bir noktasını çok fazla yalıyorsa yaladığı yeri mutlaka kontrol etmeli ve yara varsa hemen veteriner hekime başvurmalısınız.

Kediler Neden Çok Titizdir?

Kan akışını hızlandırmak

Bizler saçımızı taradığımızda nasıl ki kafa derisindeki kan akışı hızlanıyorsa kedi dostlarımız da kendilerini pütürlü dilleri ile yalayarak kan dolaşımının hızlanmasını sağlıyorlar.

Kediler Neden Çok Titizdir?

Rahatlamak

Kedilerin kendilerini uzun uzun yalamasının, temizlenmesinin nedenlerinden biri de rahatlamak, gevşemektir. Nasıl ki bizler ılık bir duş aldığımızda rahatlıyor, gevşiyorsak kediler de kendilerini yalayarak temizlediklerinde aynı hisleri yaşıyorlar.

Kediler Neden Çok Titizdir?

Gördüğünüz gibi kedilerin çok titiz olmasının, yani kendilerini sürekli yalamalarının altında yatan neden aslında sadece temizlenmek değil.

KAYNAK: ajanimo.com

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz