Köpekler zamanla sahiplerine benziyor

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Yolda yürürken sahibine benzeyen bir köpek gördüğünüzde gülmemek için kendinizi zor tutarsınız. Hatta durumu abarttığınızı düşünürsünüz. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, durumu abartmıyorsunuz! Köpekler gerçekten de zamanla sahiplerine benziyor. Üstelik bu benzerlik, sadece dış görünüşle de kalmıyor.

Köpeklerin sahiplerine benzediği fikri, ilk olarak 2004 yılında psikolog Michael Roy liderliğindeki bir çalışmada, araştırmaya katılan insanların, köpekler ve sahiplerinin görüntülerinin 64’ünü eşleştirebildiğini tespit etti.

O zamandan beri yapılan diğer çalışmalar da aynı şeyi gösterdi. Yabancı insanların, hangi köpeklere ait olduklarını, sadece görünüşlerine dayanarak bulmaları çok kolaydır. Ama bu nasıl oluyor? İnsanlar kendileri gibi görünen köpekleri mi sahiplenmeyi tercih ediyor? Yoksa köpekler ve sahipleri yavaş yavaş birbirlerine mi benzemeye başlıyorlar?

Roy’un çalışması sadece safkan köpeklerde geçerli. Roy’un orijinal çalışmasında, köpeklerin sahipleriyle eşleşmeleri için çok daha zor olduğunu keşfetti. Sadece yüzde 35’inde doğru cevabı aldılar.

Ayrıca, sahiplerin ne kadar süredir köpekleriyle yaşadıkları ile yabancıların ne kadar doğru tahmin ettikleri arasında bir ilişki yoktu. Bunların hepsi, insanların belli bir köpeğe sabitleme eğiliminde olduklarını, yani belli belirsiz bir şekilde onlara benzeyen köpekler aradıklarını ortaya koyuyor.

İnsanlar, köpekleri doğal saç kesimlerine ve yüz ifadelerine göre seçip, “Her gün aynada baktığım kişiye benziyor” düşüncesiyle sahipleniyorlar. Peki ya köpeklerin böyle bir görüntüsü yoksa? Sonuç olarak, insanlar onlara benzeyen şeyleri sahiplenmeyi daha cazip buluyor.

2014 yılında yayımlanan bir araştırma, aynı durumu köpeklerde değil, arabalarda inceledi. Köpeklerde olduğu gibi, araştırmaya katılan insanlar hangi arabanı kime ait olduğunu bulabildi. Çünkü araçların görüşünü de sahiplerine benziyordu.

2018 yılında ortaya çıkan bir çalışma, konuya ışık tutuyor. Araştırmada, bilim insanları müşterilerin tercihleri ​​ne olursa olsun, satış görevlilerinin, fazla kilolu müşterilerin yuvarlak şekilli ürünler alması konusunda eğilimi olduğunu gösterdi. İnsanların yüzüne benzeyen köpek ve arabaların aksine, fazla kilolu insanların daha iyi ürünleri tercih ettiklerini gösteren hiçbir kanıt yok. Bu, insanların en azından zaman zaman tercihlerine dayanmak yerine kendi görünümlerine göre ürünleri topladıklarını gösteriyor.

2018 yılında fotoğrafçı köpeklerin sahiplerine benzediğini ortaya koyan bir projeye imza attı. Gerarrad Gethings isimli fotoğrafçı “Do You Look Like Your Dog” (Köpeğine benziyor musun?) isimli projesinde, 25 köpek ve sahibini fotoğraflayarak aradaki ciddi benzerliği ortaya koydu. Fotoğraflarda dış görünüş ve mizaç olarak sahiplerin ve köpeklerinin birbirlerine olan benzerliği dikkat çekiyor.

Kaynak: posta.com.tr

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + nineteen =

Yeniler

Köşe Yazıları