PSİKOLOG ZAZA YURTSEVER: HAYVAN SEVGİSİ DEYİP GEÇMEYİN…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

25_cocuklar_ve_hayvanlar (25)“Öncelikle unutmamak gerekir ki bir hayvana sahip olmak isteyen birçok çocuğun bu isteği gelip geçicidir. Bu konuda ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken nokta çocuğun bu isteğinde ne kadar istikrarlı olduğudur. Çünkü çocukların bir anlık istekleri doğrultusunda eve alınan birçok hayvan, yalnızlık, açlık ve hareketsizlik gibi durumlarla karşılaşırlar. Ve bir kısmı da ya sokağa ya da barınaklara bırakılır. Böyle bir durumu engellemek isteyen ebeveynlerin, özellikle çocuklara hayvan armağan etmek ya da onları bir hayvan alarak ödüllendirmek gibi davranışlara uzak durmaları gereklidir.”

Gerek bilim insanları gerekse de hayvanlarla bir arada büyümüş insanlar, bunun kişiye ne kadar iyi geldiğini bilir. Çünkü bir kedi ya da köpekle büyümek çocuklara hem sosyal hem de duygusal açıdan önemli katkıda bulunur. Aynı zamanda da çocukların sorumluluk alma yetilerini güçlendirir. İsviçre’de bulunan İnsan-Hayvan İlişkisinin Disiplinlerarası Araştırmaları (IEMT- İnterdisziplinaere Erforschung der Mensch-TierBeziehung) kurumunun ilkokula giden çocuklarla yaptığı bir araştırmaya göre her 5 çocuktan dördü hayvanlarla oynamaktan zevk aldığını belirtirken, üçte ikisi hayvanlardan dolayı yalnızlık duygusu yaşamadığını belirtiyor ve çocukların yüzde 50si ise hayvanlarını sabırlı bir dinleyici ve hatta koruyucu olarak görüyor. Araştırmayı yapan Davranış Bilimcisi ve Kedi Uzmanı Dennis Turner, hayvanlarla büyüyen çocukların sosyal, duygusal ve ruhsal gelişimlerinin diğerlerine kıyasla daha iyi olduğunun altını çiziyor. Ama tabii ki bu gerçeklerden yola çıkarak eve hayvan almak isteyen ebeveynlerin son derece dikkatli olmaları gerekiyor. Zira, iyi niyetle eve hayvan almak hem çocuğa hem de hayvana zarar verebilir. Çocuklarındaki eve hayvan alma isteğinin, geçici bir ruh hali değil de kalıcı bir istek olduğunu gören ebeveynler çocuklarını bir hayvanla aynı evde yaşamaya alıştırmalıdırlar. Bu konuda kitaplar okumak, internette araştırmalar yapmak ve deneyim sahibi insanların fikirlerine başvurmak faydalı olacaktır. Yine IEMT’nin araştırma sonuçlarına göre eve alınan hayvanın bakımı konusunda ebeveynlerin çocukların yaşını da göz önünde bulundurmalarında fayda vardır. Genel bir kural olarak şunu söyleyebiliriz: Çocuğun yaşı ne kadar küçükse, eve alınan hayvanın bakımı o kadar kolay olmalıdır. Ayrıca eve hayvan almadan önce çocuklarla sorumluluklar hakkında konuşulmalı ve hatta yazılı anlaşmalar yapılmalıdır. Ve sorumluluklar yerine getirilmediğinde neler yapılacağının önceden belirlenmesi gerekir. Burada unutmamak gereken en önemli konulardan biri de hayvanın en büyük sorumluluğunun ebeveynlerde olduğudur. Çocuklar hayvana sahip çıkmadığında onları cezalandırmak adına bir başka canlıya zarar verilmemeli, ebeveynler bu durumda hayvanın sorumluluğunu üstlenmelidirler.

cocugunuz-evcil-hayvanindan-cok-sey-ogrenecek-3029192_5323_300EVE HAYVAN ALMADAN ÖNCE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKENLER:

Eğer çocuğunuz yapısı gereği maymun iştahlıysa ve oyuncaklarından da kısa bir süre içinde bıkıyorsa, o zaman aynı tutumu hayvana da sergileyecektir. Bu durumda çocuğunuzun isteğinde ne derece istikrarlı olduğunu anlamak için hemen hayvan almayın. Çocuğunuz hayvanlara karşı özenli bir tutum sergilemiyor ve hayvanlardan korkuyorsa, o zaman eve hayvan almadan önce bu sorunu çözün. Çocuğunuza hayvanın bir oyuncak değil, bir canlı olduğunu ve bazı hoş olmayan sorumlulukları olduğunu anlatın. Çocuğunuzun bir ev hayvanına ayıracak zamanı olup olmadığına bakın. Bazı çocukların okul yükümlülükleri ve hobileri bir ev hayvanını eve almaya müsait değildir. Eve hayvan almadan önce kendinizde ya da çocuğunuzda herhangi bir alerji olup olmadığını araştırın. Çocuğunuz hayvanın sorumluluğunu taşımadığında siz ebeveyn olarak bu sorumluluğu almaya hazır mısınız? Eğer değilseniz o zaman eve hayvan almayın. Aylık gelirinizin eve bir hayvan almaya müsait olup olmadığını önceden araştırmalısınız. Çünkü hayvanın da kendine has masrafları olacaktır. Eviniz bir hayvan almaya müsait mi?

ÇOCUKLARLA YAPILACAK YAZILI  ANLAŞMAYA ALINACAK MADDELER:

Hayvanın sahibi kim? Kim hangi sorumlulukları üstlenecek (beslenme, bakım, sevgi göstermek, dışarı çıkarmak, mama alışverişi, veteriner) Bu sorumluluklar hangi ritimde uygulanmalıdır? Sorumlulukların yerine getirilip getirilmediğini kim kontrol edecek? Sorumlulukları yerine getirmemenin yükümlülükleri nelerdir? Tatillerde kim hayvandan sorumludur?

Sonuç olarak köpek, kedi, kuş, cinsi ne olursa olsun fark etmez herhangi bir canlıyı kaderine terk etmenin vicdan azabını yaşamamak ve çocuklarımızı da mutsuz kılmamak adına eve bir hayvan alma kararı vermeden önce tüm artı ve eksileri iyi değerlendirmek gerekiyor.

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + 4 =

Yeniler

Köşe Yazıları