Yargıya göre hayvanlar canlı değil!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp


Yargıya göre hayvanlar canlı değil! Kamuoyunda “köpek tecavüzü davası” olarak bilinen ve “kilit altındaki malın hırsızlığı ve zarara uğratılması” suçundan açılan dava, önceki gün İstanbul Anadolu Adliyesi’nde 31. 
Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dördüncü duruşması görülen davaya, köpeğe tecavüz eden tutuksuz sanık Şerafettin Şenol katılmadı. Yeryüzüne Özgürlük Derneği, suçtan zarar gördüğü gerekçesi ile davaya müdahillik talebinde bulunurken, mahkeme derneğin suçtan doğrudan doğruya zarar görmediği gerekçesiyle talebini reddetti. Dava, bir sonraki duruşmada komşulardan iki tanığın da mahkemede hazır olması istemi ile 25 Nisan 2013 tarihine ertelendi. 
Yeryüzüne Özgürlük Derneği’yle birlikte, hayvan haklan savunucuları ve feministler, adliye önünde bir araya geldi. 
Yeryüzüne Özgürlük Derneği üyesi Neşe Akbaş basın açıklaması yaparak, “Sanık Şerafettin Şenol, suçüstü yakalanmasına rağmen hakkında, bir canlıyı yaralamak, haklarını gasp etmek veya sebep olduğu hak ihlallerinden, acılardan değil; mala zarar verme ve hırsızlıktan dava açıldı” dedi. 
Akbaş, bu şekilde yargı organlarının, yaşayan canlılara sadece birer mal muamelesi yapmaya devam ettiğini belirtti. Akbaş, yapılması gerekenin, yasanın Kabahatler Kanunu’ndan çıkartılıp hayvan mağduriyeti üzerinden TCK kapsamında düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. İSTANBUL

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + 16 =

Yeniler

Köşe Yazıları