4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

051012-sahibi-olen-kopek-apartman-dairesinde-4-yl-tek-bana-yayor--1SOKAKTA BİR KEDİ BULDUK PARTİ VERİYORUZ, Oscar’ın hikayesi Petshop’lardan satın almak yerine evlat edinilebilecek bir hayvan ile büyük farklar yaratılabilir. En azından onun için… Güney Afrika’da bir barınaktan alınan Oscar’ın yaşamı tamamen değişti. Sahibiyle dünyayı gezen Oscar, belkide birçok insanın yaşamı boyunca göremeyeceği kadar ülke gördü. 
Gezdiği ülkelerdeki fotoğraflarıyla internette popüler olan Oscar, kısa süre önce, Kaliforniya’da bir trafik kazasında yaşamını yitirdi. 
Kimilerinin “ay ne tatlı” diyerek geçip gittiği, kimilerinin “çekil üstünden” diye tekmelediği sokak hayvanları için küçük şeyler yaparak büyük değişiklikler yaratmak mümkün. 
Kendilerine “Cihangir Cool for Cats” (CCfC) adını veren Facebook oluşumu, sokak hayvanlarına destek olmak için her ay bir parti veriyor. 
Nisan partisi yarın. Bu seferki partinin kahramanı ise yaralı bir sokak kedisi: “Sokakta birkedi bulduk. Kaza geçirmiş, çok kötü bir durumdaydı. Petchalet Kedi ve KöpekPansiyonu’nun sahibi Özlem ile onun tedavisini yaptık. Eski sağlıklı günlerine kavuşturduk. Sonra ona ömürlük bir yuva aramaya başladık. 
Ancak kimse ilgilenmedi. Uluslararası boyutlara bile ulaşmıştı arayışımız. Sonunda Frankfurt’ta yaşayan biri kediyi sahiplenmek istedi. Ancak şimdi uçak parasını toparlamamız lazım. Hem onun için hem de diğerlerinin ihtiyaçlarına destek olması için yarın bir parti yapıyoruz…” Grubun kurucusu Hilary Sable, “CCfC partilerinde 10 TL bir bağış yaparak hem yediğiniz içtiğinizden yüzde 10 az ödeme imkanı sağlıyoruz, hem de küçük quizler, shodar ve etkinliklerle eğlenebiliyorsunuz” diyor. 
Her gün daha çok kedi Hilary, 2006 yılında Londra’dan istanbul’a taşınmış bir cam tasarımcısı ve İngilizce öğretmeni. Ancak en önemlisi hayvansever. istanbul’a alışmasıyla birlikte kedileri de kanıksamış ve onları bahçesinde beslemeye başlamış. “Daha çok kedibesledikçe, daha çok kedi geliyor” diye anlattığı çığ gibi büyüyen sokak hayvanlarının ilgi ve bakım ihtiyacı ona “Cihangir cool for cats” grubunu açtırdı. Ardından Cihangir’dekiveteriner klinikleri ile iş birliği yaptı. Böylece sokakta bulduğu yaralı, kaza geçirmiş hayvanları tedavi ettirebiliyor. Kısırlaştırmalarını sağlayacak desteği de yanına almış oldu. 50’den fazla kediyi de tedavi ettirdi, sayısını hatırlamadığı kadar fazla kısırlaştırdığı hayvan var. 
Bunların dışında her gün düzenli olarak da beslediği toplamda 60’a yakın kedi bulunuyor. Üstelik sokakta mamayı açtığı anda kediler yanında bitiyor, her öğünde farklı misafirleri oluyor. 
Bizim yüzümüzden bu haldeler Hilary; genç, yaşlı, öğrenci, doktor, mühendis birçok kişinin sokak hayvanlarına destek olduğunu, Smyrna gibi restorantların yemeklerini sokak kedileri ve köpekleriyle paylaştığını söylüyor. Ancak gün içinde ona bağıran insanlarla da karşılaştığını dile getiriyor: “Onları besleme, pis onlar diyenler var. Onlara anlatamıyorum ki bizim yüzümüzden bu haldeler. Bunların dışında bir de petshop sorunu var. 2.000 avroya Bengal kedisi satıyorlar mesela. 
Benim her gün yemek verdiğim aynı türde, hatta petshopta gördüğümle aynı surata sahip 3 kedi var. İnsanlar neden bunları sahiplenmek yerine satın alıyorlar anlamıyorum.” Onları unutmayın 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü fikri ilk olarak 2010 yılında Hollanda’da Sokak Hayvanları üzerine yapılan bir konferans sırasında ortaya çıkmış. Şu an 33 ülkede kapsamlı olarak kutlanıyor. Sokak hayvanlarının yaşadığı zulme dikkat çekmek için farkındalık çalışmalarının, eylemlerin yapıldığı bir gün. 
Türkiye’de ise bu yıl birçok veteriner kliniği ve gönüllü kuruluş bu güne dikkat çeken çalışmalar yapıyor. Ancak bireysel olarak farkındalık yaratmanın ve aynı amaç için bir araya gelmenin önemine vurgu yapılıyor. Üstelik hem global hem de lokal olarak sosyal medya üzerinden çalışmalar da yürütülüyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + four =

Yeniler

Köşe Yazıları