“Bir Canlıyı Yaşatabilme Hazzı Hiçbir Şeye Değişilmez.”

257

Club Vet Veteriner Polikliniği’nden Sn. Pınar Külekçi ile Sohbetimiz…

– Kendinizden biraz bahseder misiniz?
Kısaca anlatmak gerekirse; 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesine başladım. Eşim aynı zamanda da meslektaşım Gültekin Külekçi ile tanışmam da üniversite yıllarına dayanmaktadır. Özellikle üniversite yıllarında birçok hayvan yardım kuruluşunda gönüllü olarak yer aldım. Hayvanlara yaşam boyu bir tutkum vardı. Hali hazırda iki kedim, iki köpeğim ve tavuklarımız ile birlikte mutlu, huzurlu yaşamımıza devam etmekteyiz.

– Kliniğinizden biraz bahseder misiniz?
2004’te eşim Gültekin Külekçi ile beraber CLUB VET Veteriner Polikliniğini Çekmeköy’de kurduk. Şu an 10 personel ile 7/24 hizmet vermekteyiz. Minik dostlarımızın tüm ihtiyaçlarını en üst kalitede karşılayabilecek şekilde hizmet veriyoruz.

Bunun için tüm donanımlara sahip olduğumuz gibi aynı zamanda sürekli kendini yenileyen, güncel bilgileri takip eden ve kadrosunu sürekli meslek içi eğitim seminerleri ile destekleyen bir klinik olarak hizmet vermekteyiz.

– Mesleğinizin en güzel yanları neler?
Bu hayatta ki en güzel şey bence; insanın sevdiği mesleği yapması. O yüzden ben kendimi şanslı hissediyorum. Mesleğimiz uzun çalışma saatlerini gerektirse de bir canlıyı yaşatabilme, kurtarabilme hazzı hiçbir şeye değişilmez. İnsana tüm yorgunluğunu unutturuyor.

– Hekimlik sürecinizde karşılaştığınız en ilginç vakadan bahseder misiniz?
Veteriner hekimlik monotonluktan uzak bir meslek. O nedenle ilginç olayların bizde ardı arkası kesilmez. Her sezaryen sonrası yavrunun avuçlarımda nefes alıp hayata tutunup anneyi arayışı bence mucizelerin en güzeli. Bunu her yaşadığımda Allah’a şükrediyorum.

– Hayvanlarda en çok rastlanan hastalıklar nedir? Hangi sebeplerden dolayı oluşur?
Ne yazık ki koruyucu hekimlik ülkemizde yeterince anlaşılamadığı için ülkemiz kuduzdan ari bir ülke olamadı. Yıl 2019 olmasına rağmen ülkemizde kuduz vakaları görülmekte. Aşılama eksikliğinden kaynaklı viral hastalıklara önlem ne yazık ki yeteri kadar alınamıyor. O yüzden en çok kedi köpeklerde öldürücü nitelikte ki viral hastalıklarla karşılaşıyoruz.

– E-reçete uygulamasına alışabildiniz mi? Bu konu hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyim?
Özünde çok faydalı bir uygulama ancak, pratikte uygulama zorlukları çok fazla. O yüzden bu tarz sistemler iyi bir fizibilite sonucunda uygulamaya geçilmeli. O nedenle kesinlikle revize edilmelidir.

– Veteriner Hekimlik ile ilgili yaşadığınız en büyük sıkıntı nedir? Ne gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz?
Ülkemizde bir hayvanı sevme kavramı ne yazık ki çok çeşitlilik gösteriyor. Bu nedenle hasta sahipleriyle iletişimde ciddi zorluklar çekebiliyoruz. Örneğin süs olarak baktığı petinden sıkıldığı için ötenazi talebiyle geleninden ya da çocuğuna oyuncak olsun diye satın alınan pet sahipleri ile ne yazık ki karşılaştım.

– Veteriner kliniklerinin ekonomik olarak yaşadığı sorunlardan bahsedebilir misiniz? Sektörün ekonomik durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Devlet teşvikli özel klinik çalışma programları olmadığı için (örneğin özel hastanelerde ki SGK geçerliliği gibi) ne yazık ki ücretlendirmeler her bütçeye uygun olmayabiliyor. Özellikle sokak hayvanlarının ihtiyaçları için. Belediyelerin de eksikliklerinden dolayı sokak hayvanlarının tedavilerinde ciddi ekonomik zorluklar yaşıyoruz.

– Veteriner hekim adaylarına ne gibi tavsiyeleriniz var?
Sadece hekimlik için değil tüm meslekler için geçerli olduğunu düşünüyorum.
– Mesleğini sevmek. Dolayısıyla hayvanları sevmek.
– Kendini geliştirmek, araştırmacı ve
sorgulayıcı olmak
– Motivasyonu yüksekte tutmak.
Benim tavsiyelerim bunlar.

– Sizin eklemek ya da söylemek istedikleriniz nelerdir?
Sektörümüzün gelişmesi adına yapılan tüm uygulamaları takdir ediyorum. Bu sebeple PET HABER GAZETESİNE sektörümüz için yaptıklarından dolayı teşekkür ederiz.

Pınar Külekçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz