Bu Köpekler Hazır Ol da Bekliyor

67

Bu köpekler “hazır ol” da bekliyosdfsdfr TÜRK Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) en büyük köpek eğitim merkezi olan Gemlik Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi bü
nyesinde’ki Köpek Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığı, silahlı kuvvetlerin nitelikli ve eğitilmiş ” askeri köpek ” ihtiyacını karşılıyor, ” Bomba ve mayın arama, takip, arama, keşif ve devriye ” olmak üzere 6 farklı branşta ihtisas eğilimlerini tamamlayan askeri köpekler, silahlı kuvvetler bünyesinde bugüne kadar kendi branşlarında çok sayıda başarıya imza attı, hayat kurtardı.

Marmara Depreminde 54. Van Depreminde ise 11 kişiyi enkaz yığılan altında bulan ve kurtarılmasını sağlayan askeri köpekler. Gemlik’teki bu merkezde eğitildi. Selimi’ye Kışlasında 1909 yılında kurulan, 1978 yılından bu yana Bursa-Gemlik’te hizmet veren ve 1992’de ” Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı” adını alan TSK’nın en büyük köpek eğitim merkezi, kapılarını basma açtı.

Merkez bünyesindeki Köpek Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığı, TSK’nın ihtiyacı doğrultusunda en iyi ırk özelliklerini gösteren damızlık köpeklerin, bilimsel v eriler ışığı altında ve uygun şekilde çiftleştirilerek üstün özelliklere sahip yavruların üretimini sağlıyor. Elde edilen yavru köpeklerin, sağlıklı ve güçlü askeri köpek olmalarını temin etmek için gelişimleri periyodik olarak takip edilirken, 2 aylık oldukları dönemden itibaren doğal ve yapay matemlilerle özel olarak hazırlanmış parkurlarda 5-6 ay süreyle sosyalizasyon eğitimine tabi tutuluyor ve çevre koşullarına alışmaları, özgüven oluşması alacakları  ihtisas eğitimine hazır hale gelmeleri sağlanıyor. Eğitimin her aşamasında köpeklerin kondisyon eğitimleri kışla içerisinde, kondisyon parkurunda ve kışla dışındaki uygun dağlık arazi kesimlerinde icra ediliyor. Sosyalizasyon eğitimlerini tamamlayan yavru köpekler. 1-2 aylık süreyle icra edilen temel ve ileri itaat eğitimini müteakip ” bomba ve mayın arama, takip, arama, keşif ve devriye ” köpeği olmak üzere 6 farklı branşta ihtisas eğitimlerine alınıyor. Bomba aramada köpeklerin başarısı yüzde 100 ” Bomba arama köpeği” olarak Alman Çoban. Belçika Malinois, Labrador. Golden Retreiver ve Border Colie ırkı köpekler kullanılıyor. Kokuyu ayırt etme duyulan yüksek olan bu köpekler, bina. motorlu kara ve hava taşıtı, bavul, valiz ve insan üzerindeki çeşitli patlayıcı maddeleri yüzde 100 oranında tespit edebiliyor. Eğitim alanına bırakılan kapalı çantalardan birine yerleştirilen patlayıcı, bu köpekler taralından zorlanmadan tespit edilebiliyor. Dedektörler den daha hassas ” Mayın arama köpeği” olarak kullanılan Alman Çoban, labrador ve Belçika Malinois ırkı köpekler ise mayın ve EYP’leri (pil-batıya düzenekleri, uzaktan komutalı mayın düzenekleri) ve bunlara bağlanmış tuzakları bulma yeteneğine sahip.

Dedektörlere kıyasla yanlış cevap verme oranı daha düşük olduğu belirtilen bu köpekler, eğitim sırasında alana yerleştirilen mayın ve patlayıcıları tek tek tespit ederek, yerlerinin belirlenmesini sağlıyor. Ayrıca bu köpeklerin, dağlık ve kırsal alanda eğiticileri eşliğindeki mayın arama ve keşif amaçlı faaliyetlerde, sağladıkları başarı dikkati çekiyor. Arama köpekleri ise deprem, heyelan, su baskını, çığ gibi doğal afetler ile iç güvenlik harekatında kaybolan dost veya sığınak ve benzeri yerlerde saklanan düşman unsurların yerini tespit etme imkan ve kabiliyetine sahip. Yalnızca canlı aramasından kullanılan arama köpekleri, Alman Çoban, Belçika Malinois, Labrador, Golden Retrevier ve Border Colie ırkı köpekler arasından seçiliyor. Arama köpeklerinin arazide, sığınakta ya da bir enkazda canlı bulma konusundaki performansları şaşırtıyor. Devriye köpeği ise kritik bina ve tesislerin emniyetinin sağlanması, nöbet hizmetlerinde erken uyan ve ikaz maksadıyla ve toplumsal olaylarda caydırıcı olarak kullanılıyor. Devriye köpekleri, gösterişli fizikleri ve yeteneklerinden dolayı Alman Çoban. Türk Çoban. Akbaş, Kars Çoban ve Belçika Malinois ırklarından tercih ediliyor. Keşif köpekleri de erken uyan maksadıyla her türlü arama operasyonlarında genel ve özel taktik harekatların tümünde, düşmanla temasın muhtemel veya kati olduğu operasyon faaliyetlerinde kullanılıyor. Keşif köpeği olarak. Alman Çoban ve Belçika Malinois ırkı köpekler kullanılıyor. Bu arada, merkezde yerli ırkların konulması ve geliştirilmesi amacıyla ” Aksaray Malaklısı” olarak bilinen bekçi köpeklerinin askeri amaçla kullanılması için çalışmalar da yapılıyor. Prenses ve Cango adı verilen iki köpeğin, bu amaçla eğitimleri devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz