Burundaki hücre felçli hastalara çare

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Araştırmada kullanılan dachshund cinsi köpekler Türkçe’de sosis köpekler olarak biliniyor.

Araştırmacıların 23 köpek üzerinde yaptığı hücre nakli çalışmasında, çoğu köpeğin iyileştiği görüldü. Tedavinin insanlar üzerinde olumlu sonuç çıkarıp çıkarmayacağı ise şu an bilinmiyor.

Omuriliği zarar gören evcil köpekler üzerinde yapılan araştırma, felç hastaları için umut verdi.

Bilim insanları, köpeklerin burunlarından aldıkları hücrelerle, omuriliklerini onararak tekrar arka ayaklarını kullanmalarını sağladı.

Araştırmada laboratuar denekleri değil, gerçek hayatta omuriliği zarar gören köpekler kullanıldı. Araştırmayı yürüten Cambridge Üniversitesi ekibinden — \jJ Profesör Robin Franklin, ilk defa ol-faktör hücre nakliyle omuriliklerdeki hasarın büyük oranda giderilebildi-ğini söyledi.

Franklin, aynı tekniğin insanlarda da düzelme sağlayacağından emin olduğunu belirterek, “Ancak bu kaybettikleri hareket kabiliyetini tamamıyla geri kazanacakları anlamına gelmiyor” dedi.

Sonuçları Brain adlı nöroloji dergisinde yayınlanan araştırmada kaza

ve bel sorunları yüzünden omuriliği incinen 34 evcil köpek incelendi. Araştırmada çoğunlukla dachshund türü köpekler kullanıldı.

34 köpekten 23’üne hücre nakli yapıldı, diğerlerine ise zararsız bir sıvı verildi. Hücre nakli yapılan köpeklerin çoğu büyük ölçüde iyileşti ve tasma yardımıyla koşu bandında yürümeyi başardı. Tedavinin insanlara uygulanması güvenli olmasına karşın, ne derece etkili olacağı henüz bilinmiyor. (HABER MERKEZİ)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × one =

Yeniler

Köşe Yazıları