Depremler Hayvan Satışlarını Etkiledi: Kuşlara Olan İlgi Arttı

Depremler Hayvan Satışlarını Etkiledi: Kuşlara Olan İlgi Arttı

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 11 ili etkileyen depremlerin ardından muhabbet kuşu satışlarında ciddi oranda artış yaşandı.

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli meydana gelen depremler sonrası sarsıntılardan önce hayvanların garip davranışlar sergilediği iddiaları yeniden gündeme geldi. Bazı bilim insanlarının hayvanların depremin öncül sarsıntılarını saniyeler veya dakikalar önce hissedebileceği yönündeki açıklamaları kuş satışlarını artırdı.

Petshop’larda kuş satışlarının yanı sıra kedi ve köpek satışlarında artış olduğu ifade edildi.

Depremle birlikte hayvanların ne kadar değerli ve kıymetli olduğunu anladıklarını ifade eden petshop sahibi Songül Üstündağ, depremden önce kuş satışları düşükken meydana gelen depremlerden sonra ise taleplerin arttığını söyledi.

“HAYVANLARIN KIYMETİNİ ANLADIK”
Bazı vatandaşlar depremden önce kuşların aşırı ses çıkardıklarını, huzursuz olduklarını dile getirdiklerini anlatan Üstündağ, “Bazı müşterilerimiz geldi. Depremden önce kuşların çırpındığını, depremin olacağını hissettiklerini söylediler. Bu nedenle şuan kuşlara aşırı bir talep var. En az üç dakika önceden uyardıklarını söylüyorlar. Bu üç dakikada insanlar için evden kaçış demektir. Çok büyük bir süre” dedi

Diğer hayvanlardan da kedilerin deprem öncesi aşırı tedirgin oldukları, miyavladıkları, kendilerini hırpaladıklarını bazı müşterilerin anlattıklarını kaydeden Üstündağ, “Hayvanların ne kadar kıymetli olduklarını anladık. İnsanlarla iç içe olduklarını, onları koruduklarını görüyoruz. Deprem bölgesinden de bu tür haberler alıyoruz. Deprem sonrası bazı hayvanların enkaz altında kalanların yerini gösterdiğine dair haberler geliyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cumhuriyet

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir