Evcil Hayvan Mamaları da Enflasyondan Nasibini Aldı

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Kedi-Köpek bakımı artık lükse dönüştü

Enflasyon insanların temel tüketim mallarını olduğu gibi, kedi ve köpekler başta olmak üzere, evcil hayvan mamalarındaki fiyatları da derinden vurdu.

Kedi, köpek mamalarında fiyat artışı, dur durak bilmiyor.

Yıllardan beri evinde hem kedi, hem köpeği bulunan Grozdan Volodiev BNR Vrasta muhabiri İva Antonova’ya konuştu ve ”Geçen yıl bir kedi veya köpeğin aylık yiyecek masrafı 20 leva iken, bu sene aylık 60 leva oldu” dedi.

”Geçen seneye kadar kedi bakımı köpeklere kıyasla daha ucuzdu. Şimdi ise durum değişti. Köpek maması geçen yıla kadar ortalama 8 leva iken, aynı mama bu sene 17-18, hatta 20 leva oldu.

Kedi bakımı ihtiyaçlarında, örneğin tuvalet silikonu veya kumu 4,60 levadan, günümüzde 12 levayı geçti. Fiyat yükseldiği yetmiyormuş gibi, kalitede düşüyor.”

Büyük zincir marketlerde de kedi-köpek mamalarındaki fiyat artışı görülebilir.

Örneğin BNR Vratsa muhabiri İva Antonova orta segment kuru köpek maması 10 kiloluk çuvalın 55 leva olduğunu gördü. Aynı çuval geçen sene sonunda 41 levadan satılıyordu. Bundan önce ise fiyatı 30 leva, hatta indirimler olduğunda 19 levadan satılıyordu.

Kedi mamalarında zamlar daha da yüksek. 3 kg. orta segment marka kuru mama Aralık ayında 42 leva iken, Ocak’ta 55, Mart ayı başında ise 70 levayı buldu.

Kedi-köpek mamalarında çığ gibi fiyat artışı bir başka lezzette de yansıdı- pouch olarak bilinen ıslak mama konservelerinde. Normal bir marka tek dafalık kedi pouch mama yılbaşı öncesi 90 stotinka iken, Mart başında aynı ıslak mama 1.20 – 1.30 levadan satılıyor.

Bütün mamalarda fiyatlar en az üç kat arttı, stokçular kazancını yükseltti.

Grozdan Volodiev bunun nedeni konusunda kesin konuştu:

”Burada çok spekülasyonlar var. Büyük depolarda çok stok var. Şimdi onlar suni olarak fiyatı yükseltiyorlar. Kazanç payını çok yükseltiyorlar ve böylece stokçular mama fiyatlarının artışına neden oluyorlar.”

Fiyatlarda spekülasyon iddiaları dolayları olarak kanıtlanabilir. Enflasyon hayatın her katmanda kendini hissettirirken, kedi-köpek mamalarında da fiyatların artması doğal.

Fakat asıl şüphe uyandıran soru: ”Ne kadar ile yükselmeli fiyatlar?”

”Zamların resmi olarak tanıtılan enflasyon göstergelerine göre gerçekleşebilir. Maliyeti zaten yüksek olan özel kedi-köpek mamalarında bu enflasyon endeksli zamlar normal olabilir. Fakat burada büyük suistimaller söz konusu.” dedi Grozdan.

Doktor İva Georgieva kendi kliniği olan bir veteriner.

Klinikte tedavi gören hasta hayvanlara aldıkları mamalardan fazla fiyat artışı olmadığını söyledi.

”Kliniklerde hayvanların hastalığına göre özel mamaları sunuluyor. Diyabet, gıda alerjileri gibi problemleri olan hayvanlara özel mamalar veriliyor. Bu marketlerde sunulan yiyeceklerden farklıdır. Bu sene göze batan bir zam olmadı bu özel mamaların fiyatında.

”Her sene %8’e varan zamlar oluyor.” dedi veteriner, ve bu ilkbaharda da yeni zamların beklendiğini bildirdi.

”Ancak bu fiyat yükselişi enflasyon yüzdesinden düşük olur.” diye tahmin etti doktor.

Kedi-köpek bakımında maliyet gittikçe yükseliyor.

Kedi kısırlaştırma fiyatı 100 ile 300 leva arasında değişiyor. Cins kedilerde aşılar 35 ile 65 leva arasında değişiyor. Parazit hapı veya damlalar 40 leva, sıradan bir ağrı-sızı hapının fiyatı 1 ile 4 leva arasında değişiyor. (tek hap)

Veterinerde normal bir sağlık kontrolü, 30 ile 50 leva arasında, klinik tedavisinde bir gecelik bakım 80 ile 100 leva arasında değişiyor.

Cins hayvanların vitamin ve mineral takviyesi ve hijyenik bakımlarına özel ihtiyaçlarla beraber, evde kedi-köpek bakmak bazen bebek bakımından bile pahalıya mâl olabiliyor.

Derleyen: Sevda Dükkancı

Röp. İva Antonova BNR muhabiri

Foto: Sevda Dükkancı, Pixabay

Kaynak: BNR

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 5 =

Yeniler

Köşe Yazıları