Dünya Hayvanları Koruma Günü

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Orman ve Su İşleri 11’inci Bölge Müdürü Karaman: “Doğayı bizimle paylaşan sevimli dostların haklarını güvence altına almaya devam ediyoruz” 

dunya-hayvanlari-koruma-gunu-4-ekimOrman ve Su İşleri 11’inci Bölge Müdürü Emin Karaman, “Doğayı bizimle paylaşan sevimli dostların haklarını güvence altına almaya devam ediyoruz” dedi.

Karaman, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla gazetecilere yaptığı açıklamada, doğanın bütün hayvanların denge içinde yaşamasıyla güzelliğini her şeye rağmen devam ettirdiğini belirterek, şöyle devam etti:

“İnsanoğlunun bilinçsizce müdahaleleri ile bazı hayvanların soylarının tükendiği ve bazılarının ise tükenmeye yüz tuttuğu izlenmektedir. Bu durum, hayvanların korunması için bazı ek tedbirlerin alınmasını ve hiç vakit geçirilmeden ortak hareket edilmesini zorunlu hale getirmektedir. 2004 yılında çıkan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, bu alanda gerçekleştirilen en önemli gelişme olarak değerlendirilmektedir. Bu kanunla bütün hayvanların yaşama hakları güvence altına alınmış, hayvanlara karşı her çeşit kötü muamele ve uygulamalar yasaklanmış ve kanuni müeyyidelere bağlanmıştır. Ayrıca her ilde kurulan İl Hayvanları Koruma Kurulu tarafından da sürecin takip edilmesi hüküm altına alınmıştır.”

Samsun’da 2013 yılının ilk 9 aylık bölümünde bin 202 adet köpeğin kısırlaştırıldığını ifade eden Karaman, şunları kaydetti:

“Doğayı bizimle paylaşan sevimli dostların haklarını güvence altına almaya devam ediyoruz. Onların yaşama haklarının güvence altına alınması ve mutluluklarının devamının sağlanması hususunda herkesi görevlerini samimiyetle yerine getirmeye ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Hayvanların mutluluğunun dünyamıza ve de bizim mutluluğumuza katkı sağlayacağını asla unutmayın. Çocuklarımız tüm canlılarla dost olarak büyürlerse, belki o zaman artık hayvanları korumamız gerekmeyen bir dünyada yaşayabiliriz.”

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × two =

Yeniler

Köşe Yazıları