Evcil hayvan maması 350 milyon TL’ye koşuyor…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

fft99_mf3505905Ekonomi servisi Türkiye’de artan hayvan sahipliği ve hazır mama kullanımına paralel olarak kedi – köpek maması pazarının büyüklüğü yaklaşık 300 milyon TL’ye yaklaştı. 

Türkiye’nin en büyük evcil hayvan maması üreticilerinden Tropikal Pet’in CEO’su İzzet Saban, “Türkiye’deki pazar büyüklüğü henüz beklenenin altında olmakla beraber giderek büyüyor.

Pazarın 2015 yılına doğru 350 milyon TL’ye çıkacağını öngörüyoruz” dedi. 
Türkiye’de ilk yerli mama üretimine 2003 yılında kendilerinin başladığını ve şu an 4 firmanın bu alanda üretim yaptığını söyleyen Saban, Türkiye’de evcil hayvanların beslenme alışkanlığına bakıldığında köpeklerin yüzde 89, kedilerin ise yüzde 77’sinin ev yemeği artıklarıyla beslendiği bilgisini aktardı. 

Saban, “Türkiye’de ev yemeği artıklarının evcil hayvanların sağlığını ne kadar olumsuz etkilediğini bilincinin yaygınlaşması gerekiyor. Ev yemeği artıkları ve insan metabolizmasına uygun gıdalar evcil hayvanlarda ciddi tahribat yaratabiliyor” dedi. 
Fon sordu, köpek aldı 2010 yılında ABD’li yatırım fonu Riverside’ın Tropikal Pet’in yüzde 60 hissesini satın aldığını hatırlatan Saban, Tuzla’daki 2 üretim tesislerinde 30 bin ton üretim kapasitesine sahip olduklarını King Spaniel söyledi. Amerikan Riverside fonunun ortaklık öncesi incelemeler sırasında kendisinin bir evcil hayvanı olmadığını not ettiğini belirten Saban, kendisinin de bunun üzerine bir köpek aldığını anlattı. 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − 1 =

Yeniler

Köşe Yazıları