Evcil Hayvan Sahiplenmesi: Çip Takılan Hayvan Sayısı Artıyor

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Türkiye’de ev hayvanı sahipleri, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik kapsamında hayvanlarını kimliklendiriyor. Ev Hayvanı Kayıt Sistemi (PETVET) sayesinde hayvanın detaylı bilgileri sisteme kaydediliyor. Yaş, cinsiyet, pasaport numarası gibi bilgilerin yanı sıra acil durumda ulaşılabilecek kişi bilgileri de PETVET’e giriliyor. Ayrıca aşı, sahip değişikliği, kayıp durumu gibi önemli bilgiler de sistem üzerinden takip edilebiliyor.

Ev hayvanı sahipleri, kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilerek kayıt altına alınmasını sağlamakla yükümlü tutuluyor. Bu düzenleme kapsamında, sahiplerin doğum, ölüm, kayıp, sahip değişikliği gibi hayvanlarıyla ilgili bilgileri il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerine iletmeleri gerekiyor. Bu süreçte hayvanların güvenliği ve sağlığı için alınan kararlar oldukça önem arz ediyor.

<2 MİLYON 371 BİN 788 EV HAYVANI KİMLİKLENDİRİLDİ>
2021 yılı itibariyle Türkiye genelinde 2 milyon 371 bin 788 ev hayvanı PETVET sistemine kaydedildi. Bu sayının 1 milyon 421 bin 622’si kedi, 950 bin 125’i köpek, 41’i ise gelincik olarak kaydedildi. Ev hayvanı sahiplerinin yasal düzenlemelere uygun bir şekilde hayvanlarını kayıt altına almaları, hem hayvanların güvenliği hem de toplum sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Bu sayede ev hayvanlarıyla ilgili bilgilere hızlıca erişilerek gerekli durumlarda müdahale edilebiliyor.

 

kaynak:https://www.haberaktuel.com/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 2 =

Yeniler

Köşe Yazıları