Evcil hayvanlarda ödül maması obeziteye neden olabilir!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Veteriner Hekim Burcu Çevreli, evcil hayvan bakımı, aşılama, obezite, parazit tedavisi ve tüy bakımı hakkında kritik bilgiler paylaştı.

Veteriner Hekim Burcu Çevreli, evcil hayvan bakımı, aşılama, obezite, parazit tedavisi ve tüy bakımı hakkında kritik bilgiler paylaştı.

Aşılama programlarının aksatılmaması gerektiğine dikkat çeken Çevreli, ekonomik nedenlerle aksamaların bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabileceğini belirtti. “Yapılmayan rutin bakımlar, hayvan sahipleri için yüksek maliyetlere yol açabilir,” dedi.

Evcil Hayvan Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüylü Bir Dost Edinmek Ömür Boyu Bağlılık Gerektirir Veteriner Hekim Burcu Çevreli, evcil hayvan sahipliğinin büyük bir sorumluluk olduğunu vurguladı. “Tüylü bir arkadaş edindiğinizde, onun sağlığı ve bakımı konusunda size bağımlı olduğunu anlamalısınız. Evcil hayvanların hayatımıza getirdiği koşulsuz sevgi ve mutluluk, beraberinde ek sorumlulukları da getirir,” diye belirtti.

Sağlık Kontrolleri Şart Evcil hayvanların düzenli sağlık kontrollerinin önemine değinen Çevreli, “Köpeklerin ve kedilerin insanlara göre daha kısa bir ömrü olduğundan, yılda en az bir veya iki kez sağlık kontrolünden geçmeleri gerekir. Özellikle genç yaşlarda daha sık veteriner ziyaretleri yapılmalıdır,” dedi.

Obeziteye Dikkat Evcil hayvanların aşırı beslenmesi ve fazla ödül maması verilmesi obeziteye yol açabilir. Çevreli, “Obezite kalp yetmezliği, böbrek sorunları ve diğer sağlık problemlerine neden olabilir. Evcil hayvanınıza yeterli miktarda yiyecek verin ve temiz içme suyunun sürekli bulunmasını sağlayın,” uyarısında bulundu.

Aşılamanın Hayat Kurtarıcı Faydaları Aşılamanın hayati önem taşıdığını belirten Çevreli, “Son 50 yılda aşıların kanıtlanmış hayat kurtarıcı faydaları var. Aşılama programları bulaşıcı hastalıkları önlemede önemli bir rol oynar ve düzenli klinik muayeneleri teşvik ederek diğer hastalıkların erken teşhis ve tedavisini destekler,” dedi. Ekonomik gerekçelerle aşılamanın aksatılmasının büyük riskler taşıdığına dikkat çekti.

Parazit Tedavisi İhmal Edilmemeli Hem iç hem de dış parazit tedavisinin düzenli olarak yapılması gerektiğini belirten Çevreli, “İç ve dış parazitler evcil hayvanlarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu tedaviler, hem hayvan sağlığını hem de zoonotik enfeksiyonlar açısından insan sağlığını korur,” diye ekledi.

Tüy Bakımı Düzenli Yapılmalı Evcil hayvanların tüylerinin genetik, çevresel ve bakım faktörlerinden etkilendiğini söyleyen Çevreli, “Düzenli tüy bakımı yapılmayan evcil hayvanlar kaşıntılı, keçeleşmiş ve kendini kötü hissedebilir. Evcil hayvan sahipleri, tüy dökülmesi, matlaşma ve tüy yumakları gibi sorunlarla karşılaşabilir. Düzenli bakım, tüylerin taranması ve fırçalanmasını içerir,” dedi.

Veteriner Hekim Burcu Çevreli, rutin bakımların aksatılmasının yüksek maliyetlere yol açabileceğini ve evcil hayvan sağlığının korunması için düzenli veteriner kontrollerinin ve bakımların aksatılmaması gerektiğini vurguladı.

 

kaynak:https://www.politikam.com/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + 19 =

Yeniler

Köşe Yazıları