GAZİANTEP HAYVANAT BAHÇESİ KALİTESİNİ BELGELEDİ…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp


GAZİANTEP HAYVANAT BAHÇESİ KALİTESİNİ BELGELEDİ TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK, AVRUPA’NIN ÜÇÜNCÜ VE DÜNYANIN DÖRDÜNCÜ EN BÜYÜK DOĞAL HAYVANAT BAHÇESİ OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYAN GAZİANTEP HAYVANAT BAHÇESİ, KALİTESİNİ 3 BELGE İLE KANITLADI VE ISO 9000, ISO 18000 VE ISO 14000 BELGELERİNİ İLK ALAN HAYVANAT BAHÇESİ OLDU TÜBİTAK tarafından ‘iş Sağlığı, Personel Yönetimi ve Çevre Yönetim’ alanında kalite belgesi alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, ISO 9000, ISO 18000 ve ISO 14000 belgelerini ilk alan hayvanat bahçesi oldu. İş sağlığı, kalite yönetim ve çevre sağlığı belgeleri ile kalitesini kanıtlayan hayvanat bahçesi, gelen ziyaretçilerin memnuniyeti, çevrenin hijyenik olması, çalışan personellerin iş sağlığını üst seviyede tutulmasından dolayı belgeyi almaya hak kazandı. Avrupa’da ve Türkiye’de ilk kez bu belgeleri alan hayvanat bahçesi şimdi hizmet kalitesini bir kat daha artırmayı hedefliyor. TÜBİTAK tarafından gelen heyetin hayvanat bahçesinde çalışan personelin sağlığı, hayvanların sağlığı ve beslenmesi, çevrenin güvenliği ve temizliği açısından birtakım incelemeler yaptığını ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Celal Özsöyler, hizmet kalitesini daha yüksek seviyede tutacaklarını söyledi. TÜBİTAK heyetinin yaklaşık 4 ay gibi bir araştırma ve inceleme yaptığını belirten Özsöyler, gelen heyetin hayvanların yaşam standartları, temizliği, beslenmesi, bakımı, barınakların doğal ortama yakın barınaklar olup olmadığı konusunda araştırmalar ve incelemeler yaptığını kaydetti. Çalışan personelin çalışma sertifikasının olup olmadığı, yurtiçinde ve yurtdışındaki hayvanat bahçelerinde çalışabilir belgesinin olup olmadığı konusunda araştırma yapıldığını vurgulayan Özsöyler, yeterli veterinerin olması, çevrenin temiz olması gibi konularda da incelemeler yapıldığını dile getirdi. Bu kalite belgeleri ile şimdi hizmet sınırının daha da yükseldiğini ve gelen ziyaretçilere daha temiz, daha güvenli bir ortamda hizmet verdiklerine işaret eden Celal Özsöyler, Gaziantep’e layık bir hayvanat bahçesi oluşturmak için çalıştıklarını kaydetti.
ÇOCUK HAYVANAT BAHÇESİ KURULDU Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bir ilki daha gerçekleştirdi.
Belediye, çocukların ders kitaplarında ve fotoğraflarda gördükleri hayvanları birebir canlı olarak görmesi ve onları yakından tanıyabilmesi için ‘Çocuk Hayvanat Bahçesi’ kurdu.
Gaziantep Hayvanat Bahçesi içinde oluşturulan Çocuk Hayvanat Bahçesi’ni ‘Ali Baba’nın Çiftliği’ mantığı ile dizayn ettiklerini ifade eden Celal Özsöyler, böyle bir yeri ailelerden gelen yoğun istek doğrultusunda oluşturduklarını kaydetti. Çocuk Hayvanat Bahçesi’nde 20 türden 100 civarında hayvan bulunuyor. Aileleri ile birlikte gelen çocuklar, Çocuk Hayvanat Bahçesi’nde genellikle tavşan ve güvercin bölümünde daha çok zaman geçiriyorlar. Tavşan, güvercin, tavuk, civciv, koyun, keçi gibi evcil hayvanların yavrularının yer aldığı bölümde sevimli yavruların yanına giden çocuklar zaman zaman onları öpüyor ve seviyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − seven =

Yeniler

Köşe Yazıları