Göstericilerin en sadık müttefikleri…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

472209869Şili’ de sendikaların başlattığı yürüyüş sırasında, sokak köpekleri de eylemcilerin yanında yer aldı. Köpekler, polisi ürkütmek ve eylemcilere taş taşımak gibi görevler üstleniyor ili’de başkent Santiago’nun ünlü sokak köpekleri, ülkenin en büyük sendikası olan İşçi Birliği Sendikası’nın düzenlediği gösterilerde, işçilerle birlikte polise karşı durdu. 

Asgari ücretin artırılması, yeni bir çalışma yasası ve vergi reformu gibi taleplerle genel grev ilan ederek sokaklara dökülen ve yolları kapatan sendikalara, birçok noktada polis tarafından müdahale edildi. 

Polisle göstericilerin karşı karşıya geldiği her karede en az bir köpeğin bulunması gözlerden kaçmadı. 
POLİS KÖPEKLERİ GELEMİYOR Göstericilere müdahale etmek isteyen ekipler, havlayarak kendilerini polis panzerlerinin önüne atan ve göstercilerin attığı taşları polisin arkasına dolaşıp geri getiren köpeklerden hayli şikayetçi.

Polis memuru Eduardo Basaez, 2011 yılında gerçekleştirilen “büyük öğrenci yürüyüşlerinden” beri polis köpeklerini ve atlarını eylemlere götürmekten çekindiklerini, bunun en önemli sebebinin de sokak köpekleri olduğunu söyledi. Mario Gutierrez isimli sokak ressamı ise “Sokak köpekleri kendi alanlarına polis köpeklerinin girmesine izin vermiyor, ne zaman bir polis köpeği görseler hemen tanıyıp saldırıyorlar ve tehditkar duruşlarıyla onları bölgelerinden kovuyorlar” dedi. 

KENTTE 500 BİN SOKAK KÖPEĞİ Büyük öğrenci yürüyüşleri zamanında ünlenen eylemci sokak köpeklerinden, internet fenomeni olan bile var. ‘Blacky’ isimli köpek Facebook’tan 7 bin arkadaşa, twitter’dan ise 2 binden fazla takipçiye sahip… İnternette ki kişisel bilgilerim kısmına “Resmi devrimci, 32 yavru (sadece bilinenler) ve 6 eş sahibi, halkın dostu, polisin en feci kabusu” yazılan Blacky, eylemcilerin safında savaşan köpeklerin simgesi haline geldi. 

Santiago’nun en önemli renklerinden ve aynı zamanda sorunlarından biri olarak görülen sokak köpeklerinin sayısının 500 bini geçtiği söyleniyor.

Vali Jose Antonio Peribonio böyle bir köpek nüfusunun kontrol altına alınmasının en az 86 milyon dolara mal olacağını söyleyerek, halkı kendilerine yardımcı olmaya çağırdı. 
Vali Peribonio, “Şehrimizdeki sokak köpeklerinin bakımını biz üstlenelim, böylelikle hem onlara hem de şehrimizi ziyaret edenlere yardımcı oluruz” dedi. DIS HABERLER 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × four =

Yeniler

Köşe Yazıları