HAMİLELİKTE ALINAN HAYVAN ÇOCUKTA ALERJİ YAPMIYOR.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

kedi-besliyorum-hamileyim-dusuk-yaptirir-mi-18237511

HAMİLELİKTE ALINAN HAYVAN ÇOCUKTA ALERJİ YAPMIYOR
Yapılan son araştırmalar; anne karnındayken kedi ya da köpek alerjenleri ile karşılaşan cocukların hayvanlara karşı daha az alejji riski taşıdığını gösteriyor . Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Dr. Zafer Berber; çocuklarda alerjiyle ilgili soruları yanıtladı:

Alerji riskini artıran faktörler; ailede alerjik hastalık olması, yoğun alerjen ortamı, sigara ve kirli atmosferin varlığı, ev tozu, polenler, hayvan alerjenleri gibi çevresel etkenler ve kişinin bağışıklık sisteminin uygunsuzluğudur. Çocukluk çağı alerji hastalıkları, hep deri döküntüsü olarak algılanır. Ancak solunum, deri ve mide-bağırsak sistemiyle ilgili her bir yakınma alerji bulgusu olabilir. Alerji hastalıklarının en önemli iki özelliği; belli aralıklarla tekrarlaması ve bir tetikleyicinin varlığıdır.

 

ENGELLENEMEZ FRENLENEBİLİR

Alerjik hastalıklarda tamamen şifa yoktur. Kullanılan ilaçlar, semptomları kontrol altında tutmaya ve yaşam kalitesini yükseltmeye yöneliktir. Alerji testleri; tanıyı destekleme, tedaviyi yönlendirme ve alınabilecek önemler konusunda bize yardımcı olmaktadır. Alerji testleri her yaşta yapılabilir ve yaş grubuna göre yapılmalıdır. 5-6 yaş altı çocuklarda deri testi değil, kandan testler yapılmalıdır. Aşı tedavisi ise; en az altı aylık medikal tedaviye rağmen semptomları kontrol altına alınamamış, tedavi uyumu bozuk, 5 yaş ve üstü çocuklarda tercih edilmelidir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ KABUL EDİYOR!

Yapılan bilimsel çalışmalarda; bebek doğmadan önce evde kedi-köpek bulunmasının, çocuğun hayatına sonradan girmesine nazaran, alerji riskini azalttığı ortaya çıkmıştır. Çünkü çocuk, anne karnında mevcut alerjenler ile karşılaşmakta ve bağışıklık sistemi onu kendinden kabul eder. Daha sonra bunu bir alerji unsuru olarak algılamaz.

ÇOCUK, HASTALIK PSİKOLOJİSİNE SOKULMAMALI

Çocuğun alerjik olması; genellikle ailenin ve kendisinin yaşamını olumsuz etkiliyor. Ancak bu durum, hastalığın varlığından değil; ailenin aşırı koruyucu tutumundan kaynaklanıyor. Çünkü çocuğun hastalığıyla birlikte aile de hastalık psikolojisine giriyor, bunu bir çıkmaz olarak görüyor. Aileler, zamanla çocuğun yaşaması gereken ‘çocukluk hayatına’ sınırlama getiriyor. Ancak hekimler olarak biz bunu istemiyoruz. Çocukların; toplumdan soyutlanmayan, sporunu yapan ve hayata pozitif bakan bireyler olmalarını istiyoruz. ALERJİK COCUKLARDA TEDAVİ YOLLARI ¦KORUYUCU YÖNTEMLER:

Ailesinde şiddetli alerjisi olan çocukların, bebeklik döneminde; alerjen grupta sayılan gıdalara (süt ve süt ürünleri, yumurta beyazı, tropikal meyveler, deniz ürünleri, kabuklu yemişler) daha geç başlanması önerilir. Doğumu takiben evcil hayvanın ev içine ve özellikle yatak odasına sokulmamasına, ortamın rutubetli olmamasına, sigara içilmemesine dikkat edilmeli.

MEDİKAL TEDAVİ: Çocuk alerjisi uzmanı bir hekim tarafından uygun medikal tedavi planlanarak birtakım ilaçlar kullanılabilir.

ALERJİYE DAVETİYE STERİL BİR YASAM ŞİKAYETLERİNİ ARTIRIR

Alerjik çocuğu olan aileler; hastalıktan korkmamalı ve onunla birlikte yaşamayı öğrenmeli. Çocuğunuzdan daha fazla hasta psikolojine girip onun hayatını zehir etmeyin. Çocukluğunu yaşamasına izin verin. Yasaklar, alerjik çocuğun hastalığını ağırlaştırabilir. Aileler bu anlamda çocukların neredeyse tüm hayatlarını kısıtlıyorlar. Oysa yasaklar listesi; çocuğu anksiyeteye sokar ve var olan yakınmalarının artmasına neden olur. ¦ Spor yapmasına izin verin. Çocuk, ilacını kullandığı sürece istediği sporu yapmakta serbesttir. Alerjik hastalıklar, endüstriyel toplumlarda daha sık görülür. Yapılan çalışmalar; doğal yaşamdan kopmanın, steril ve korumacı yaşamın, alerji riskini artırdığını göstermiştir. ‘Hijyen hipotezi’ne göre; aşırı koruyucu steril yaşam, alerjiye davetiye çıkarıyor. Köy hayatı devam eden ailelerde astım hastalığı; şehirde yaşayan ailelere göre belirgin şekilde azalıyor. Uzmanlar bu durumu; doğal hayattan kopmamaya, geçirilen enfeksiyon sıklığına, her enfeksiyonda antibiyotik kullanılmamasına ve bazı enfeksiyonların doğal atlatılmasına bağlıyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 19 =

Yeniler

Köşe Yazıları