Havalar serinledi onlar da üşütebilir!..

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

indirKöpeklerde havaların serinlemesi ile birlikte yavaş yavaş elbise ile gezdirme dönemi başladı. Köpeklere elbise giydirmek çoğu zaman sahiplerinin hoşuna giden ve komik gelen bir yaklaşımdır. Ama aslında evde yaşayan köpeklerimizi kış aylarında sokağa gezdirmeye çıkarırken ısı farkından etkilenmemesi için elbiseli çıkarılması gereklidir.

Nasıl ki biz sıcak evimizde otururken sokağa çıkmaya karar verdiğimizde üzerimize palto, ceket ve benzeri ek bir koruyucu giysi alıyorsak, evde elbisesiz gezen köpeğimizin de sokağa çıkarken ek bir elbise ile ısı farkından korunmaya ihtiyacı vardır. Bu korunmayı yapmazsak, köpeğimiz üşütebilir ve farenjit, larenjit vb solunum sistemi hastalıklarından birine yakalanabilir.

Kolayca kronikleşen bu hastalıklar dostumuza çok fazla sıkıntı verir. Bu olayda dikkat etmemiz gereken en önemli nokta evde köpeğimize elbise giydirmemektir. Hem evde hem de sokakta elbise giyen köpekler de hasta olabilir. 
Bahçede yaşayan köpeklerimize ise elbise giydirmeye gerek yoktur. Zaten denediğinizde çok kısa sürede elbisesini üzerinden çıkardığını fark edeceksiniz. Özellikle kısa tüylü doberman, pitbull, pointer gibi ırklar olmak üzer ama aslında tüm köpek ırkları için eğer bahçe de yaşıyorsa, muhakkak kendi nefesi ile ısına bileceği kadar küçük korunmak barınaklar yapmak veya almak onlar için gerçekten yeterli olacaktır. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − 10 =

Yeniler

Köşe Yazıları