Hayvan Barınağı Değil ‘Hayvan Kasabası’

Hayvan Barınağı Değil ‘Hayvan Kasabası’

Nevşehir’de sokak hayvanlarına daha modern ve konforlu hizmet sunulması amacıyla faaliyete geçirilen ve yüzlerce kedi ve köpeğe ev sahipliği yapan Hayvan Kasabası’nda sağlık kontrolü ve tedavileri yapılan 966 kedi ve köpekten 497’si sahiplendirildi

Nevşehir Belediyesi tarafından, 42 bin metrekare alan üzerine inşa edilen merkezde, tehlikeli ırkların da aralarında olduğu çok sayıda köpek ve kedi barınıyor.

Merkezde, sokak hayvanları için serbest gezi alanı, kedi ve köpek pansiyonu, tedavi binası, morg, ameliyathane, poliklinik, karantina ile ziyaretçiler için çocuk oyun alanı ve sosyal tesis yer alıyor.

İki veteriner hekim ve 14 personel ile 7 gün 24 saat hizmet veren Hayvan Kasabası’na, belediyenin farklı birimleri de destek sunuyor.

Kentte, bakıma muhtaç veya tehlike arz eden sokak hayvanı ile karşılaşan vatandaşların belediyenin “153 Çağrı Merkezi”ni arayarak durumu bildirmesinin ardından yola çıkan ekipler, hayvanı özel araçla getiriyor.

Veterinerlerce sağlık kontrolünden geçirilen hayvanlar, tedavilerin ardından kategorisine göre farklı alanlara yerleştiriliyor.

7/ 24 görev yaparak hayvanlar için her türlü imkânı sağlayan merkezde 2021 yılında başta trafik kazaları olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı bakım ve tedavi ihtiyacı bulunan 966 kedi ve köpek konuk edildi.

Yapılan tedavi hizmetleri ile birlikte merkezde 873 sokak hayvanı kısırlaştırdı. ‘Satın alma sahiplen’ sloganıyla yürütülen çalışmalar kapsamında ayrıca 497 kedi ve köpek sahiplendirildi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir